Srbija opet u dužničko ropstvo
Nedavno su opozicione stranke u Skupštini Srbije na posebnoj sednici posvećenoj traženju rešenja za izlazak iz ekonomske krize upozorile da je ova Vlada za nepunih devet meseci od kada je formirana svakog građanina zadužila za oko 160 evra.
Izgleda da tu nije kraj, jer se guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković na Samitu u Bečićima pohvalila da će Evropska investiciona banka odobriti Srbiji kredit od pola milijarde evra za razvoj malih i srednjih preduzeća.
- To znači da se Srbiji veruje i da je Srbija povoljno mesto za ulaganje - zaključila je Tabakovićeva.
Ekonomista Danijel Cvjetićanin, pak, smatra da bi bolje bilo da mala i srednja preduzeća kreditiraju banke nego da se zbog njih zadužuje država.
- Zaduživanje države zbog malih i srednjih preduzeća direktno vodi u korupciju, jer država nikada ne daje taj novac po pravim kriterijumima. Logično je da će prvo kredite dati svom glasačkom telu, a to vodi u situaciju da biznismeni neće da ulažu u velike poslove, a da se ne povežu sa državom, ili im čak država odobrava kredite - objašnjava on za "Vesti".
Vučićeve noćne more
|
Poslanica Demokratske stranke Aleksandra Jerkov nedavno je na konferenciji za novinare upozorila građane da Vlada nema ni jedno jedino rešenje za ekonomske probleme i da generiše probleme tamo gde ih nema kako bi skrenula pažnju "sa svoje nesposobnosti".
- Javni dug je 30. jula prošle godine, kada je Vlada formirana, iznosio 15,84 milijarde evra, a 31. marta ove godine 19,39 milijardi - kazala je Jerkov.
Reagovao je i bivši potpredsednik Vlade Božidar Đelić.
- Vlada ima problem kako da pokrije minus u budžetu od 1,5 milijarde evra. Pitanje je da li će Vlada odlučiti da zatvori tu rupu tako što će povećati poreze kao što je učinjeno usvajanjem izmena seta poreskih zakona, ili će smanjivati troškove - upitao je Đelić.
Inače, zvanični podaci Fiskalnog saveta nimalo nisu optimistični, jer upozoravaju da su javne finansije u vrlo lošem stanju. Iz ove institucije poručuju da je javni dug premašio 60 odsto društvenog bruto proizvoda, i da će nastaviti da raste u 2013. i 2014. Podaci Narodne banke Srbije govore da je ukupni spoljni dug RS u decembru 2012. iznosio 25,7 milijardi evra, dok je krajem jula kada je Vlada formirana bio 24,1 milijardu. Za 2013. godinu zvaničnih podataka još uvek nema.