Uzmite od tajkuna 1,8 milijardi €!
Šta Srbija namerava da preduzme kako bi popravila ekonomsku situaciju i ugasila požar u budžetu i dalje nije bilo poznato, jer je više puta najavljivana sednica Vlade Srbije ponovo - otkazana. Tako se i dalje ne zna da li će najsiromašniji platiti najveću cenu - zamrzavanjem plata i penzija i da li će pljuštati otkazi u javnom sektoru.
Ipak, analitičari naglašavaju da bi državni budžet lako mogao da se napuni kada bi država dovela u red naplatu poreza. Samo od kompanija koje izbegavaju da plate ove obaveze država bi inkasirala 200 milijardi dinara, odnosno blizu 1,8 milijardi evra.
Da je situacija dramatična i da država mora pod hitno da reaguje govori i podatak da bi do kraja godine deficit u državnoj kasi mogao da sa sadašnjih 80 milijardi dinara dostigne čak 122 milijarde! Prema računici Fiskalnog saveta dug bi mogao da poraste i do 200 milijardi dinara. Baš onoliko koliko bi tajkuni trebalo da na ime poreza duguju državi.
Među najvećim dužnicima su Milan Beko (Luka Beograd i "Večernje novosti") 425 miliona dinara, Dragan Đurić (Novitet i Zekstra) 302 miliona dinara i Ratko Buturović (HUTP Park) 178 miliona dinara.
Dačić: Vlada nije zid plačaPremijer Ivica Dačić rekao je da smanjiti plate i penzije zna svako ali da treba videti kako smanjiti deficit i istovremeno podstaći privredni razvoj. |
- Ključ rešenja ekonomskih problema u Srbiji je da se konačno pokaže da li imamo državu ili nemamo - ističe profesor ekonomije Miodrag Zec.
- Ukoliko imamo državu ona će naplatiti poreze. Mislim da je naplata poreza u ovom trenutku nužna, jer treba napuniti budžet. Nadam se da je ova vlast toga svesna i da će s vi tajkuni redom platiti svoj deo državi. Ipak, ne mogu se zakleti da će tako biti. Mada, i u interesu bogataša je da plate poreze, jer će biti manje socijalnih tenzija - kaže za "Vesti" dr Zec.
S druge strane profesor Ljubomir Madžar smatra da sve i da država naplati i poslednji dinar na ime poreza od bogataša, to neće biti dovoljno da se zatvore rupe na budžetu.
- Ivica Dačić, premijer Srbije je obećao da će srediti javne finansije, a da narod pri tom neće biti žrtva. Ta izjava nema veze sa stvarnošću, to je kao da je neko rekao da su cipele spolja tesne, a iznutra prostrane. Drugim rečima, ukoliko žele da zakrpe rupe na budžetu, udariće po najsiromašnijim, jer su najmasovniji - smanjiće plate i penzije - uveren je dr Ljubomir Madžar.
Profesor Ekonomskog fakulteta Milojko Arsić, komentarišući za beogradske medije aktuelnu situaciju, takođe kaže da je neophodno da država krene u bolju naplatu poreza, a ako je to potrebno i da se sprovede prinudna naplata od svih preduzeća koja ne izvršavaju svoje obaveze.