Hoće li država da smanji plate i penzije?
Ekonomista Miroslav Prokopijević ocenio je danas da treba smanjiti penzije i plate u javnom sektoru u Srbiji, ali vlast na to nije spremna.
"Držanje plata na postojećem nivou nije rešenje. Rešenje je snižavanje penzija i plata, kao jedne od najvećih stavki u budžetu ili otpuštanje ili smanjivanje kapitalnih ulaganja i kupovine robe i usluga", rekao je Prokopijević agenciji Beta.
Prokopijević je ocenio da je to jedina stavka u budžetu na kojoj može nešto da se uradi i da je "smešno tražiti od ministarstava da se odreknu par miliona evra, jer to ne znači ništa".
Dodao je da je problem to što u vladajućoj koaliciji postoji potpuna saglasnost da se u vezi s tim ništa ne dira. Po rečima Prokopijevića, novi aranžman sa MMF bi bio dobro rešenje jer "nas ograničava u našim ludostima", ali da se vlasti Srbije osećaju snažno i smatraju da im aranžman nije potreban.
"MMF i njegovi zahtevi ostaju vapaj u pustinji, koje vlasti ne zanima. Bojim se da će ih vrlo zanimati kad se teškoće u zemlji povećaju", upozorio je Prkopijević. Rekao je da ne veruje da će vlast u Srbiji sprovesti neku od preporuka MMF jer da to hoće, dogovorili bi se bar o preventivnom aranžmanu.
"Pošto Srbija neće ništa, onda je MMF pokupio kofere i otišao", ukazao je Prokopijević.
"Poslednji trenutak za zamrzavanje plata i penzija"
"Neophodno je zamrzavanje penzija i plata u javnom sektoru jer bi uskoro moglo da dođe i do njihovog smanjivanja, ako prolongiramo rezanje metastaze javnog sektora koji guši privatnu inicijativu i ono malo zdravog tkiva na tržištu", rekao je Đogović.
To je, kako je rekao, jedino realno rešenje za izlazak iz krize i da Srbija ne dospe u probleme kao Grčka.
"Da ne bismo došli u grčku krizu u punoj veličini, dobro je da se zaustavimo na ovoj 'tihoj grčkoj krizi smanjenog kapaciteta' i krenemo u temeljne reforme penzionog, zdravstevnog, obrazovnog sistemu i javne uprave", rekao je on.
Đogović je ocenio da, ako sada ne bude tih reformi, za godinu ili dve bi Srbija došla u još težu situaciju, mogućnosti zaduzivanje bi bile još nepovoljnije, a makroekonomska situacija jos teža.
|