Slovenačka i hrvatska privreda najkorumpiranije
Prema percepciji korupcije u privredi neslavna rekorderka u Evropi je Slovenija, a u stopu ju prati Hrvatska, po čemu su znatno iznad evropskog proseka, pokazalo je poslednje istraživanje firme Ernst & Young.
Na pitanje da li su korupcija i mito uobičajena praksa u poslovanju, u Sloveniji je pozitivno odgovorilo čak 96 odsto ispitanika. U Hrvatskoj je 90 odsto menadžera potvrdilo da je takva praksa uobičajena. Na pitanje da li je mito uobičajena praksa za dobijanje poslovnog ugovora u konkretnom sektoru iz kojeg dolazi učesnik ankete, potvrdno je odgovorilo njih 40 odsto. U Sloveniji je na isto pitanje pozitivan odgovor dalo 46 odsto.
Korupcija je najmanje raširena u Švajcarskoj, gde je tek 10 odsto ispitanika ocenilo da su mito i korupcija uobičajena praksa u privredi te zemlje. Evropski prosek je 39 odsto.
U istraživanju sprovedenom od novembra do decembra 2012. godine učestvovalo je više od 3.000 članova upravnih odbora, nadzornih odbora, direktora i saradnika iz ukupno 36 zemalja. Sprovedena su 3.459 razgovora sa radnicima velikih kompanija putem telefona, elektronskim putem ili lično.
Od svih zemalja koje su učestvovale u tom istraživanju, 57 odsto ispitanika priznalo je da je korupcija raširena praksa u njihovim državama, dok ih je svega 26 odsto reklo da je za ugovaranje posla potrebno dati mito.
"Mito je u brojnim državama i dalje uobičajen", komentarisao je rezultate Stefan Haisner, šef odeljenja za istraživanje prevara i sporova u konsultantskoj kući Ernst & Young. On je dodao da korupcijske afere mogu da ugroze opstanak preduzeća.
Iako se često navodimo Sloveniju kao primer napretka, zanimljivo je da imamo niži stepen korupcije od SLovenaca. Ovo istraživanje kaže da 83 odsto ispitanih smatra da korupcija postoji. Bolje od nas su Mađarska (70 posto), Italija (60 posto), Poljska (59 posto) i Austrija (46 posto).
Većina ispitanika priznala je da su pod većim pritiscima da ostvare dobre finansijske rezultate u sledećih 12 meseci. Najviše to osećaju menadžeri u Irskoj, gde je njih 80 odsto potvrdilo da osećaju takve pritiske. U Srbiji se od menadžera, izgleda, najmanje traži pa je "samo" 40 odsto njih odgovorilo da su pod pritiskom.