"Boing" pravi najveći avion na svetu!
Kompanija “Boing” prezentovala je nacrt aviona sa najdužim dometom na svetu, zagrevajući tako javnost za dugo očekivani avion “777″, koji će biti mlaznjak najšireg trupa dosad, rekli su stručnjaci upućeni u ovu oblast.
Kompanija “Boing” je u sredu započela trku sa “Erbasom” oko najnovijih aviona za duge relacije i započela prodaju unapređene letelice “777X”. Prvi put predstavljen 1990. godine, “777″ je zauzeo tržište velikih letelica, jer je prvi koji je sa dva motora mogao da leti rutama koje su nekad bile moguće samo za avione sa četiri motora, a zbog svojih performansi dobio je nadimak “mini-džambo”.
Analitičari navode da je “777″ najprofitabilniji “Boingov” avion, posebno zahvaljujući “777-300ER” verziji mlaznjaka sa 365 sedišta koja je počela sa letovima 2004. godine.
Pažnja stručnjaka usmerena je sada na verziju “777-9X”, koja će imati 400 sedišta, što je odgovor kompanije na konkurentsku kompaniju “Erbas” i najveću evropsku verziju “erbas 350-1000″.
Međutim, potencijalni kupci u pregovorima sa kompanijom “Boing” zainteresovani su i za “777-8X”, koji će biti naslednik “777-200LR”, trenutnog šampiona za duge letove kao što su oni od Srednjeg Istoka do Južne Amerike.
Eksperti navode da, kad avioni lete na dugim relacijama od 15 sati, oni prvih nekoliko sati troše mnogo goriva koje je potrebno za ostatak leta, pa onda se još dodatno troši do kraja leta.
- Potrebno im je veoma veliko krilo sa mnogo mesta za rezervoare, što znači i jaču strukturu i težinu - naveo je Ričard Abulafija iz “Til grupe”.
Gorivo nije jedini faktor koji utiče na težinu aviona, jer dugi letovi zahtevaju i dodatne obroke i više osoblja, što zahteva, kad bi se izmerilo, više goriva nego da avion napravi pauzu.
Potpredsednik kompanije “Boing” je istakao finansijerima da će “777X” imati znatno manje operativnih troškova, veću nosivost i mogućnost raspona. Ipak, iz “Erbasa” navode da je njihov avion sa 350 mesta sasvim dovoljan i jeftiniji od konkurentskog.