Besplatni gas i struja za najsiromašnije
Umesto popusta za plaćanje struje i gasa, od 1. aprila primenjivaće se socijalna energetska karta za najugroženije. Najsiromašnija domaćinstva dobijaju besplatan gas ili struju tokom cele godine.
Od 1. aprila prestaju da važe popusti za plaćanje struje i gasa za socijalno ugrožene. Primenjivaće se socijalna energetska karta. U zavisnosti od kriterijuma, najsiromašnija domaćinstva dobijaju od 120 do 250 kilovat sati struje besplatno tokom cele godine, ili od 35 do 75 kubnih metara gasa u grejnoj sezoni. Ove mere su važne za mnoge, pa i za penzionere čija mesečna primanja nisu dovoljna ni za osnovne potrebe.
Pojedine institucije izlaze u susret tako što na mesečne dažbine odobravaju popuste, a neke i oslobađaju plaćanja taksi.
Najstarijim građanima u Srbiji, kojima penzija teško pokriva mesečne troškove, dobro dođe ma kakva olakšica. Veće trgovine odnedavno im početkom meseca odobravaju popust od 10 odsto, pri kupovini osnovnih životnih namirnica.
"Penzioneri pored lične karte treba da donesu i poslednji ček od penzije ili personalizovanu bus plus karticu u Beogradu, dok nezaposleni donose potvrdu sa Biroa", rekla je Martina Petrović iz službe za odnose s javnošću Maksija i Tempa.
Ušteda nije milionska, ali gužve u trgovinama tih dana pokazuju da to znači penzionerima. Dobro je kada koji dinar ostane u džepu u prodavnici, ali i u pošti. Ko redovno plaća komunalije, ostvaruje popust. Samo treba podneti dokumentaciju Centru za socijilani rad. Oko 60.000 Beograđana koristi tu pogodnost.
Milica Paunović iz JKP Infostan kaže da "50 posto popusta na potrošene komunalne usluge ostvaruju učesnici rata, ratni, vojni invalidi i porodice palih boraca. Sa druge strane, imamo korisnike materijalnog obezbeđenja, zatim korisnike tuđe nege i pomoći, porodice sa teško obolelim licima kao i hraniteljske porodice i imamo kao treću kategoriju porodice i penzionere sa niskim prihodima".
I zdravsto u Srbiji obezbedilo je besplatnu zdravstvenu zaštitu za preko milion građana. Građani sa niskim primanjima, i još neke kategorije kojima je 50 dinara participacije veliki iznos, oslobođeni su plaćanja.
"To su socijalno ugrožene kategorije, izbegla lica, raseljeni, deca, prognani i svi građani koji nemaju drugi osnov osiguranja. Njima je obezbeđeno plaćanje, to jest, oni su oslobođeni plaćanja participacije za lekove na recept, medicinsko tehnička pomagala, neke dijagnostičke procedure, eventualno ako su im neophodni implanti", napominje Sanja Mirosavljević iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
Dokumentacija za većinu ustupaka koje institucije čine za najugroženije građane proverava se svake godine.