Dinkić časti Fijat
Protokol kojim se građanima Srbije omogućava kupovina automobila fijat 500 L po povoljnijoj ceni od 10.900 evra, a koji su na beogradskom sajmu automobila potpisali ministar finansija Mlađan Dinkić i direktor Fijat automobila Srbija (FAS) Antonio Ćezare Ferara, uzburkao je javnost i preti da preraste u skandal.
Dinkić je, da podsetimo, rekao da će iz budžeta biti odobreno 3.000 evra popusta po vozilu, kredit na rok od pet godina, sa godišnjom kamatom od tri odsto. Dodao je da se pod tim uslovima može kupiti oko 5.000 automobila u ovoj i narednoj godini. S druge strane, Fijat se obavezao da zaposli najmanje 600 radnika, kao i još 800 u narednoj godini i dođe do brojke od 3.900 zaposlenih.
Međutim, ova idilična priča Dinkića nije dugo potrajala, te se ministar našao pod baražnom paljbom što uvoznika automobila, što ambasadora EU u Beogradu. Naime, diplomate smatraju da su proizvođači automobila iz država EU oštećeni pa traže od Dačićeve vlade odgovor zbog čega je došlo do te diskriminacije. Francuski ambasador Fransoa Gzavije Denio je prvi pitao zašto Srbija favorizuje samo jednog proizvođača automobila.
- Ostali veliki igrači iz automobilske industrije su se obratili svojim ambasadama u Beogradu, podseća Miloš Petrović koji se nalazi na čelu Srpske asocijacije uvoznih vozila.
Uloženo 1,2 milijarde evra
|
On dodaje da je ovo udruženje angažovalo advokate koji će tražiti sudsku zaštitu svih uvoznika automobila, ali tek nakon što im Vlada Srbije dostavi protokol koji su na sajmu potpisali Dinkić i Ferera.
- Fijat se obavezao da ove i sledeće godine zaposli ukupno 1.400 novih radnika. Za to imaju pravo na subvenciju od 10.000 evra po radnom mestu. Dogovorili smo se da taj novac bude usmeren za subvencionisanje domaćeg fijata 500 L popustom od 3.000 evra, umesto da ide kompaniji - pokušao je da objasni Dinkić. On tvrdi da primedbe uvoznika ne stoje, jer u slučaju Fijata država subvencioniše otvaranje novih radnih mesta.
- Hoćemo da vidimo šta je tačno definisano tim dokumentom. Mislim da se ova priča neće završiti tek tako - kaže Petrović.
Ako uzmemo u obzir da će Fijat dobiti 10.000 evra po zaposlenom i to pomnožimo sa 1.400 radnika dobijemo sumu od 14 miliona evra koje će Srbija dati italijanskoj kompaniji! Prema rečima Dinkića biće subvencionisano 5.000 automobila u ovoj godini što, množeći sa 3.000 evra iznosi 15 miliona evra.
Prostom matematikom ovaj "dobar" posao Srbiju će koštati 29 miliona evra.