"Idem u Moskvu po nižu cenu gasa"
Većina elemenata godišnjeg ugovora o snabdevanju gasom iz Rusije je pripremljena i očekujem da se na razgovorima u Moskvi krajem nedelje dogovorimo i oko konačne cene za 2013, koja će u proseku biti oko 370 dolara za hiljadu kubnih metara gasa", kaže za bogradski Blic Dušan Bajatović, generalni direktor "Srbijagasa".
Cena je i dalje ispod tržišne i biće dobro ako je održimo do kraja grejne sezone:
"Prema aneksu ugovora, cena gasa u januaru i februaru biće 421 dolar, ali će kad potpišemo ugovor, ona na kraju prvog kvartala biti poboljšana na oko 400 dolara za hiljadu kubnih metara gasa. Prosečna cena za celu godinu biće na nivou od oko 370 dolara, naspram 488 dolara u poslednjem kvartalu 2012, i biće u rangu cena koje plaćaju države koje troše znatno veće količine gasa nego Srbija", ističe Bajatović.
Datum početka radova na "Južnom toku" ne zavisi samo od nasKad će početi radovi na "Južnom toku" koje ste najavljivali za 20. decembar prošle godine? "To je bio prvi radni datum. Sada završavamo idejni projekat i prelazimo na tehničko projektovanje i pripremu tendera za nabavke cevi i kompresora, eksproprijaciju... Usvojen je i predlog zakona o "Južnom toku", koji će olakšati pribavljanje svih dozvola i polako privodimo kraju sve što je potrebno da polovinom godine raspišemo prve tendere. Početak gradnje ne zavisi samo od nas, ali negde u martu možemo očekivati da na neki simboličan način zvanično počnemo radove". |
Kad bi ugovor mogao biti potpisan?
"Ugovor mora biti potpisan pre kraja februara, s tim da saglasnost treba da daju upravni odbori "Srbijagasa" i "Gasproma". Ne možemo, međutim, ugovor da posmatramo samo kroz cenu. Srbija ima veliki problem sa neravnomernom potrošnjom, jer trošimo gas mnogo više zimi nego u letnjim mesecima. Standardni ugovor podrazumeva da stalno povlačite iste količine, plus-minus deset odsto, a mi imamo mogućnost da kad želimo da povučemo više gasa, to plaćamo po ceni iz ugovora. Bankarske garancije će biti minimalne, što takođe utiče na cenu, a imamo i tzv. toling aranžman koji omogućava da Azotara i MSK plaćaju gas u robi.
Da li će povoljnija cena iz uvoza pojeftiniti gas koji plaćaju potrošači?
"U ovom momentu je cena i dalje ispod tržišne i biće dobro ako možemo da je održimo do kraja grejne sezone. Sadašnja cena za distributere je na nivou od 355 dolara, tako da će povoljnija cena uvoza samo smanjiti gubitke "Srbijagasa", ali ih neće do kraja eliminisati".
Šta je sa cenom tranzita i posrednikom kog Srbija ima u uvozu gasa?
"Prošle godine smo pokrenuli artibtražni postupak u Švajcarskoj oko cene transporta kroz Mađarsku, a prvu odluku arbitraže očekujemo u junu. Na sebe sam preuzeo i da pokušam još jedan razgovor oko otkupa 25 odsto akcija "Jugorosgasa" koje pokušavamo da vratimo".