U Srbiji nema pravih sniženja
Sezonska sniženja garderobe se bliže kraju, ali u mnogim trgovinama još nisu ispraznila rafove. Potrošači ni ove godine nisu videli velike razlike između rasprodaja i regularnih cena. Dok je u srpskim buticima sniženje najčešće 30 odsto, u Evropi se sada garderoba nudi po cenama nižim barem za 70 odsto, pišu beogradske Večernje novosti.
Kod nas se teško mogu naći prave rasprodaje po ugledu na one evropske, gde se majice mogu pazariti za pet do najviše 15 evra, farmerke i suknje za 10 do 20, a sakoi i haljine do 30 evra. Zadnjeg dana sniženja u evropskim prestonicama spuštaju cene na tri, četiri evra za jedan artikal.
Kada se uporede cene iz autleta, razlika je još veća, pogotovo za kvalitetnu garderobu. U zemlji su markirane "krpice" i do pet puta skuplje nego u razvijenim zemljama Zapadne Evrope.
ObućaZa ženske čizme na sniženju sada valja izdvojiti od 1.990 pa do 7.500 dinara, mada ima i modela koji posle pojeftinjenja iznose 18.000 dinara. U "Ofisu" recimo, ženske čizme sada koštaju od 3.890 do 8.590 dinara. "Đak" čizme nudi po ceni od 2.000 do 12.600 dinara. "Promet je slab, pa smo primorani da robu prodajemo jeftinije, samo da se oslobodimo zaliha", žale se u jednom beogradskom butiku koji prodaje obuću. |
"Farmerke poznate svetske marke su oko Nove godine bile oko 19.000 dinara ", kaže Beograđanka Ivana R.
"Pre nedelju dana su snižene simbolično, koštaju 16.000 dinara. Otišla sam u naš autlet u Inđiji i videla ih za 9.000 dinara, što mi je opet bilo preskupo. Isti par mi je drugarica pronašla u jednom autletu blizu Berlina. Kupila ih je za 30 evra.
Trgovci cene ne spuštaju ni kada robu ne mogu da prodaju. Sačekaju, pa je ponovo ponude na popustu sledeće sezone.
"Konkurencija je slaba kod nas, pa prodavci mogu da manipulišu sa lažnim rasprodajama", kaže Petar Bogosavljević iz Pokreta potrošača. "Da postoje veliki lanci prodavnica, oni bi spustili cene, kupci bi otišli kod njih, pa bi ostali trgovci to morali da prate. Ovako, neki konstantno drže na vratima obaveštenje "rasprodaja", a garderobu ne snize ni za pet odsto. To ni zakonski nije dozvoljeno, jer se obmanjuju potrošači.
Izlozi radnji izlepljeni su ovih dana reklamama o sniženju do 70 odsto, ali samo za probrane modele, koji su zaostali na vešalicama. Konfekcijskih brojeva koje nosi većina potrošača, odavno nema. Na "velikom" sniženju pantalone su najčešće od 1.000 do 3.990 dinara, koliko su i košulje. Farmerke su posle sniženja uglavnom 1.490 do 4.490, a za jakne valja izdvojiti najčešće od 2.900 do 6.500 dinara. Najjeftinije haljine su 3.500 dinara, a džemperi mogu da se kupe i za 999.