Srbija grca u bedi: Jedemo pasulj svaki drugi dan
Na trpezi prosečne srpske porodice prošle godine skoro svaki drugi dan bio je - pasulj, a jednom u šest dana kuvao se kupus. Svaki od tri člana prosečnog domaćinstva dnevno je pojeo po 100 grama mesa, 200 grama hleba, pola jajeta,150 grama, popio 150 mililitara mleka. Pošto se "dobro" najeo, zasladio se jednom kockom čokolade, podaci su Republičkog zavoda za statistiku, pišu beogradske Večernje novosti.
Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, tročlano domaćinstvo u Srbiji pojede i 104 kilograma krompira i 40 kilogram luka. Od povrća se još često koriste paradajz i paprika, a lane smo ih u salati ili glavnom jelu pojeli po 45 kilograma.
Statistika je pokazala da je hleb i dalje jedna od omiljenih namirnica stanovnika Srbije. Tako se prošle godine pojelo 275 kilograma hleba i peciva. Uz to, mesile su se pite, kolači i ostali proizvodi od 31 kilograma brašna.
Pola plate na hranu"Prosečno, dnevno domaćinstvo je u supermarketima trošilo za hranu ne više od 270 dinara", kaže Stanković. |
Najviše se jelo svinjsko i pileće meso. Za 365 dana, pojeli smo po gotovo 50 kilograma ovih namirnica, dok je goveđe meso na tanjiru bilo mnogo ređe.
"Naša tročlana porodica pojela je 13,7 kilograma pirinča, kao i 15,8 kilograma sveže i zamrznute ribe, a konzervirane sardine i tunjevine 3,7 kilograma", kažu u Republičkom zavodu za statistiku.
Pomorandže, mandarine i limun su na drugom mestu u upotrebi, odmah posle jabuka. Lane su ih Srbi pojeli 26 kilograma, pet kilograma više nego banana.
Vojislav Stanković, savetnik predsednika Privredne komore Srbije tvrdi da hrana u prosečnim mesečnim izdacima srpskog domaćinstva zauzima gotovo polovinu mesečnih troškova. Naših 43,2 odsto raspoloživih para koje odu na ishranu, čak je dva i po puta veće od proseka u Evropskoj uniji. Osim što evropski svet kad napuni frižider, može da kupi i još koješta - od igle do lokomotive, njihova trpeza je daleko kvalitetnija i obilnija nego naša.
Kafa i pivoSrbi važe i za poznate pivopije i ljubitelje "čašice". Prema podacima Republičkog zavoda za stastistiku, lane se popilo 47,1 litara piva po domaćinstvu, rakije 4,2, a vina - 9,4 litra. S obzirom na to kakav nas bije glas, to nije velika količina. Ali, jedan od razloga je i što su u anketama obuhvaćena i deca. Za godinu dana prosečna porodica popila je skoro 11 kilograma kafe. |
Sudeći po podacima Privredne komore Srbije, hranimo se dramatično skromnije od prosečnog Evropljanina. Tako smo prošle godine pojeli tri puta manje šećera, četiri puta manje goveđeg mesa, popili duplo manje mleka, uživali u čak sedam puta manje jabuka.
Koliko je naš standard niži u odnosu na komšije iz Evropske unije, pokazuje podatak koliko su namirnice poput putera luksuz za našu kuhinju. Koristili smo ga čak 40 puta manje od njih!
"Dok je kod nas jedna osoba pojela u proseku 100 grama maslaca, prosečan Evropljanin ga je namazao 4,2 kilograma", kaže Stanković.
"Popili smo 57,8 litara mleka po članu tročlanog domaćinstva, a oni čak 90,4. Veoma dramatičan primer je i odnos goveđeg mesa, jer smo mi pojeli svega 4 kilograma mesa za godinu dana, dok su oni u Evropskoj uniji potrošili 16,9 kilograma goveđeg mesa.
Pojeli smo i duplo manje krompira, oni 30 kilograma narandži, a mi samo 4,8. Kod njih se služilo 45,4 kilograma svinjskog mesa po osobi, a kod nas je gotovo toliko delila cela porodica".
Iako se oduvek smatra da Srbi jedu slatko i masno, čak smo i tu po količini pojedenog šećera i zejtina daleko iza stanovnika Evrope.
"Prosečna zarada po stanovniku u oktobru bila je 41.558 dinara, dok su potrebe lične potrošnje za jedno tročlano domaćinstvo 51.191 dinar", smatra Stanković. "Zarade su male, a gotovo 25 odsto radno sposobnih je nezaposleno. Sve to uticalo je na ovu poražavajuću statistiku".
Da slika bude još mračnija, doprinosi činjenica da je i ovako sirotinjski meni - samo prosek. Nažalost, ima mnogo onih čiji su tanjiri prazni, dok prosek vadi daleko manji broj imućnih, koje ne boli glava od čega će danas da spreme ručak.