Zašto nema popusta pred Novu godinu?!
Izlozi butika u većini evropskih zemalja uveliko krase reklame o novogodišnjim rasprodajama s popustima i do 70 odsto, ali srpski trgovci su rešili da pričekaju. Tek nekoliko trgovaca "stidljivo" je snizilo cene za maksimalno 20 odsto.
Od Nove godine deli nas samo nekoliko nedelja, ali u domaćim trgovinama odećom i obućom, sniženja nema ni na vidiku. Prema nekim najavama, cene sezonske robe pašće tek kada uđemo u 2013. godinu.
U Srbiji se teško mogu naći prave rasprodaje po ugledu na one evropske, gde se majice mogu pazariti za pet do najviše 15 evra, farmerke i suknje za 10 do 20, a sakoi i haljine do 30 evra. Poslednjeg dana rasprodaja u evropskim prestonicama cene su bukvalno desetkovane.
"U Beču je ovih dana pravo vreme za šoping. Na specijalnom sniženju bili su kaputi, jakne, kao i oprema za sneg. Kolega je kupio zimsku jaknu za 20 evra. U Zari koja se nalazi u centru Beča, kupovala sam garderobu sinu od 10 godina. Za 90 evra kupila sam zimsku jaknu, farmerke, trenerku i pet majica dugih rukava. U beogradskoj Zari samo jakna košta 8.000 dinara", kaže Andrea K. iz Beograda.
Za pantalone, zavisno da li se kupuju u "Teranovi", "Zari", "Mangu", "Springfildu" ili "Meksu", treba izdvojiti najčešće od 1.300 do 8.990 dinara. Toliko su i košulje. Farmerke koštaju od 2.000 do 5.000 dinara. Za jakne valja izdvojiti od 1.900 do 9.990 dinara, a firmirane dostižu cenu i do 75.000 dinara.
I dok u Evropi rasprodajama pokušavaju da se oslobode starih kolekcija, u pojedinim radnjama u našoj zemlji na sniženju su jedino modeli iz prethodnih godina. Umesto da cene starih kolekcija budu i do 80 odsto niže, kupcima se nude po cenama povoljnijim za maksimalno 40 odsto.
"To je znak da kriza u Srbiji tek sada uzima danak. Ranijih godina smo, kada počne sezona, dnevno prodavali na desetine pari obuće, a sada se jedva toliko proda za celu nedelju", kažu u prodavnici obuće.