Tope se devizne rezerve NBS
Srbiji bi u sledeće tri godine moglo nedostajati 5,5 milijardi evra za uravnoteženje ukupnog platnog bilansa, pa bi se mogle istopiti devizne rezerve, ocenio je danas časopis Makroekonomske analize i trendovi (MAT).
Na predstavljanju novog broja tog biltena ekonomista Stojan Stamenković je naveo da se to može desiti pod pretpostavkom da neto priliv stranih direktnih investicija u te tri godine dostigne ukupno 5,2 do 5,3 milijarde evra i da se, u skladu sa privrednom aktivnosti, kroz trgovinske kredite, koncesije i slično ostvari priliv od još ukupno dve do 2,5 milijarde evra.
"Nakon smanjenja deviznih rezervi kojima rukuje Narodna banka Srbije u ovoj godini za oko dve milijarde evra, to bi značilo njihovo dalje smanjivanje - do svođenja u 2015. godini na vrednost tromesečnog uvoza robe i usluga 2015, što je vrlo rizična varijanta", rekao je koordinator istraživackih projekata MAT-a.
Stamenković je naveo da bi taj pad deviznih rezervi bio manji u meri u kojoj bi priliv od investicija bio veći i istakao da je zato neophodno brzo učiniti poteze za ubrzanje strukturnih promena, očuvanja eksterne likvidnosti i solventnosti i dugoročnu fiskalnu konsolidacije.
"Celovite reforme se, dakle, ne smeju odlagati. Poterbno je pojednostavljenje svih uslova za nove investitore, podrška (i materijalna) države za što bržu izgradnju infrastrukture i, na drugoj strani, emancipacija dela izdataka za penzije od budžeta", rekao je on.
Alternativno rešenje za smanjenje minusa ukupnog platnog bilansa, dodao je Stamenković, bilo bi da se žrtvuju investicije i lična potrošnja, uz visok porast deviznog kursa i inflacije.
Uradnik MAT-a Vladimir Vučković je naveo da će na osnovi prognoze tog časopisa, koji izdaje Ekonomski institut, industrijska proizvodnja u 2012. zabeležiti pad od 3,4 odsto. Prema njegovim rečima, ukupna indiustrija u stagnaciji, ali je valja nocekivati u sledećioj godini rast prizvodneje u autoindistriji, proizvodnji nafte i dobre rezultate faramceutske i indistrije gume i plastike.
Vučković je rekao da će, prema prognozama MAT-a, potrošačke cene u ovoj godini porati za oko 14 odsto, da će promet robe u trgovini na malo u tekućim cenama imati rast od oko tri odsto, da će promet u stalnim cenama biti mani za pet odsto, te da će izvoz robe u evrima imati rast od 4,5 odsto, a uvoz robe pet odsto.
Časopis Makroekonomske analize i trendovi izdaje Ekonomski institut iz Beograda uz podršku Privredne komore Srbije.