Puna plata za 70.000 trudnica
Ako prođe predlog Partije ujedinjenih penzionera Srbije, neće samo Beograđanke dobijati punu platu dok su na trudničkom bolovanju, već će ista prava biti proširena na sve trudnice u Srbiji. Ova ideja će završne konture dobiti iduće sedmice, ali po sadašnjoj proceni, primena novog pravila bi državu koštala 3,5 milijardi dinara godišnje.
"Predložićemo amandman na republički budžet za narednu godinu, kako bi trudnice u Srbiji dobijale punu platu, kao što je to već odavno slučaj sa trudnicama u Beogradu i Novom Sadu - najavio je Momo Čolaković, šef poslaničke grupe PUPS.
"Idemo s amandmanom na budžet, kako bismo uvećali izdatke za davanje po osnovu trudničkog i porodiljskog odsustva. Predlažemo uvećanje za 3,5 milijarde dinara. Taj novac bi bio dovoljan da sve žene u Srbiji koje odu na održavanje trudnoće dobijaju punu platu i samim tim ne budu kažnjene sa umanjenjem od 35 odsto."
Porodiljama prosečna plata
|
Projekcija potrebnog novca pravila se na osnovu podataka Republičkog zavoda za statistiku, po kojem se u Srbiji godišnje očekuje oko 70.000 porođaja.
Ovaj ”recept” se u glavnom gradu primenjuje još od 2009. godine. Prema podacima gradske uprave, Beograd je od 1. januara do 21. oktobra ove godine obezbedio naknadu od 35 odsto do punog iznosa plate za nešto više od 28.000 trudnica. To je gradsku kasu ”olakšalo” za 529 miliona dinara.
Iz budžeta bi, ako je suditi po stopi nataliteta, najviše novca u budućnosti bilo preneto Vojvođanima jer se u prošloj godini najviše beba rodilo u Južnobačkom okrugu (oko 6.000). Upola manji prosek imaju Raška, Niš, Zlatibor (oko 3.000)... dok su na dnu skale, sa manje od hiljadu beba godišnje, Bor, Zaječar, Pirot, Toplički i Kolubarski okrug.
Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike svake godine izdvaja i novac za roditeljske dodatke. U prošloj godini je on podeljen na više od 63.000 adresa, što je ukupno koštalo 5,5 milijaradi dinara. A u mesecu iza nas, roditeljski dodatak je dobilo 63.356 novorođenčadi, i to je koštalo 530.962.560 dinara, odnosno 8.380 dinara po detetu.