Srbija rekorder po poskupljenjima
Srbija po visini cena drži rekord u Evropi. Inflacija je prošlog meseca porasla na najviši nivo od 12,9 odsto i najveća je od aprila prošle godine. Ukupnom rastu cena najviše su doprinela poskupljenja hrane, čije su cene prema statističarima bile za 17 odsto više nego u istom mesecu 2011. godine.
Nema proizvoda kome nije promenjena cena, a i bez toga u Srbiji je sve bilo skuplje nego u okruženju, posebno kad se uporedi sa visinom prosečnih plata. Statističari kažu da je od prošle jeseni ulje skuplje za 28,1 odsto, sveže meso 26,3 odsto, riba za 17, a mleko, sir i jaja za 10,3 odsto...
Potrošačima kada uđu u prodavnice, međutim, te brojke su više nego duplirane. Litar ulja sada košta prosečnih 170 dinara, šećer 95, mleko 85 dinara... Ipak, ako postoji namirnica na našem tržištu koja je rekorder po poskupljenjima, onda je to meso koje je za godinu dana poskupelo za čak 50 odsto! Odmah iza junećeg i svinjskog mesa je ulje, koje je u nekoliko navrata poskupljivalo, slede mleko, jaja i suhomesnati proizvodi.
“Tanka” korpaProsečna zarada u Srbiji iznosi oko 40.000 dinara i sa postojećim cenama u trgovinama, samo sugrađani koji imaju natprosečna primanja mogu da podmire sve mesečne potrebe. Prosečnu potrošačku korpu, od oko 55.000 dinara, koja se “meri” po novoj evropskoj metodologiji, mogu da pokriju svega dva-tri grada u Srbiji, dok zarada u ostalim mestima pokriva samo minimalne životne troškove, među kojima je hrana najveća stavka. A upravo tu je i najveći problem. |
"Meso je toliko poskupelo ove godine da je u jednom trenutku dostiglo i neverovatnih 670 dinara, a sada se zbog drastičnog pada prometa cena “drži” na oko 500 dinara", kaže Miroslav J. iz Beograda. "Snizili su u mojoj mesari cene salama i kobasica u proseku za oko 100 dinara, jer nema drugog načina da se roba proda".
Ekonomista Saša Đogović procenjuje da su poskupljenja osnovnih životnih namirnica posledica suše i podbačaja poljoprivrednog roda, a time je došlo i do viših cena poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Kako kaže, to je dovelo do cenovnog “uragana”.
"Nezapamćena suša prepolovila je rod, poskupljuje stočna hrana, što posledično diže cenu žive vage tovljenika", komentarišu stručnjaci.
"Meso u trgovinama je znatno poskupelo, što je uslovilo dalji pad ionako niske kupovne moći stanovništva. Mnogo više para građani će u narednom periodu izdvajati za kupovinu hrane, što je tendecija u siromašnim zemljama. Zato se šoping turizam na velika vrata vraća u Srbiju. Kupuje se sve, od hrane do garderobe".
Osim hrane, u poslednjih godinu dana znatno su povećani i izdaci domaćinstava za energente i komunalne usluge, u proseku za oko 10 odsto, dok je transport poskupeo za neverovatnih 15 procenata.