Petrohemija ide u stečaj?
Hoće li rukovodstvo pančevačke "Petrohemije” uskoro biti u situaciji da objavi kako je za fabriku i državu jeftinije da zaustavi proizvodnju nego da radi? Predstavnici dva od tri sindikata misle da pominjanje takvih slutnji, uz reč "stečaj", nije neprilično, jer jedinom našem proizvođaču petrohemikalija.
Sindikalisti su zaposlene pozvali da 5. novembra ispred upravne zgrade fabrike održe protestni zbor i zatraže od rukovodstva firme i države objašnjenja koja se tiču opstanka "Petrohemije”. Sindikat „Nezavisnost”, koji se od upućivanja radnika na prinudni odmor drži uzdržano, nije podržao ovaj poziv.
Tračak nade, kako kažu Miša Faraga, predsednik Samostalnog sindikata „Petrohemije”, i Zoran Obradović, njegov kolega iz Sindikata inženjera i tehničara, pojavio se krajem avgusta kada je objavljeno da počinje modernizacija i rekonstrukcija pogona za proizvodnju polietilena visoke gustine, ali je sledila odluka rukovodstva fabrike da se na prinudni odmor uputi 1.400 od 1.800 zaposlenih, uz naknadu od 65 odsto plate.
Po zakonu, menadžment može na plaćeni odmor uputiti radnike najviše na 45 radnih dana, a taj rok ističe 3. novembra. Dva sindikata traže da se posle tog roka svi zaposleni vrate na posao.
Kažu, sva je prilika da rukovodstvo "Petrohemije", tako im je bar rečeno u Ministarstvu za rad, dozvolu za produženje prinudnih odmora neće dobiti.
Po planu obnove proizvodnje koji je usvojen pre neki dan na sastanku Nadzornog odbora, pogoni bi u Pančevu trebalo da počnu obnovu proizvodnje tek krajem novembra, dok bi novi pogon polietilena visoke gustine za start bio spreman tek 25. decembra.
Sindikati traže od Ministarstva za rad da ne produži trajanje prinudnih odmora do 31. decembra, kako rukovodstvo fabrike traži, i ne sumnjaju da će u ponedeljak dobiti podršku zaposlenih.