MMF slabi Srbiju
Svuda u Evropi je teško, ali u malo kojoj zemlji je teško kao u Srbiji. Da bi kako-tako izgurali 2013. moraćemo da se zadužujemo kod MMF-a ili Rusije. I jedni i drugi će postavljati uslove, ističe u intervjuu za "Vesti" dr Zoran Popov, ekonomski stručnjak.
Uskoro stiže delegacija MMF-a. Kakvi su izgledi da se Srbiji odobri aranžman?
- Ne znam kako će se odvijati pregovori, ali je sigurno da će biti teški. Biće i političkih uslovljavanja u vezi sa Kosovom. Izvesnije je da će, ako i bude aranžmana, on biti odobren na proleće, a ne sada. Mada će i tada zavisiti koji politički kurs će odabrati naša zemlja.
Na šta ciljate?
- Ukoliko EU bude uslovljavala da Srbija prizna Kosovo, naš politički vrh će morati da vidi da li Srbija ide kao EU ili potpuno odustaje od tog puta.
Vi, inače, niste zagovornik saradnje sa MMF-om. Zbog čega?
- Saradnja sa MMF-om za Srbiju nije rešenje. Za državu bi bilo mnogo bolje da pronađe sopstveni razvojni model umesto zaduživanja kod ove međunarodne institucije. Zašto sam ja protiv? Iz prostog razloga zato što je iskustvo pokazalo da su zemlje poput Slovenije, Češke i Slovačke, koje nisu sarađivale sa MMF-om, ostvarile izvanredne rezultate. U novijoj istoriji ne postoji nijedan primer da je MMF doprineo brzom razvoju neke od zemalja, već se to dešavalo upravo bez uplitanja Fonda u razvojnu politiku jedne zemlje.
Plaše sudnjim danom
|
Kojim zemljama je krenulo nabolje kad su prekinule saradnju sa MMF-om?
- Imate Rusiju koja je to uradila krajem devedesetih, Čile posle svrgavanja Pinočea. Sličan je slučaj bio i sa Brazilom i sa Argentinom.
Šta nas čeka u 2013. godini?
- Osim što će ekonomski biti veoma teška, čeka nas i na političkom planu veoma neizvesna godina. Nema naznaka da će kriza u EU biti prevaziđena u narednoj godini, niti ima naznaka ozbiljnijeg priliva investicija u Srbiju. Još nema nagoveštaja o pristizanju milijardu dolara kredita koji je Srbiji obećala Rusija. Smatram da će najviše problema biti sa isplatom penzija i plata.
Slažete li se sa ocenom ministra ekonomije i finansija Mlađana Dinkića da je budžet balans između štednje i podsticaja?
- To što on priča ne treba uzimati zdravo za gotovo. Planiranje budžeta je jedna stvar, a njegovo sprovođenje u praksi nešto sasvim drugo. Sledeća godina će naročito biti teška za Srbiju i stoga treba biti obazriv kada se govori o troškovima i rashodima. Troškovi će sigurno biti veći nego što se predviđa.