Stočarstvo u Srbiji u jako lošem stanju
Savetnik predsednika Privredne komore Srbije za poljoprivredu Vojislav Stanković ocenio je da je stanje domaće stočarske proizvodnje u jako lošem stanju i da država mora pomoći u obnavljanju te grane.
On je rekao da je sutuacija u srpskom stočarstvu "alarmantna" i istakao da postoji opravdana bojazan da bi nakon završetka snižavanja zaštite za uvoz iz EU srpska stočarska proizvodnja mogla biti desetkovana.
"Postoji sasvim opravdana bojaznost da će uvoz u značajnoj meri još više pogoditi stočarsku i proizvodnju mesa i mleka i da će u visokom stepenu smaniti domaću proizvodnju, da ne kažem desetkovati", rekao je Stanković.
Osiromašen stočni fond
Stanković je rekao da je stočni fond u Srbiji naročito osiromašen, da je od poočetka devedesetih godina prošlog veka padao po stopi od tri do četiri odsto godišnje i da je sad na istorijskom minimumu. On je naveo da Srbija ima preferencijanu kvotu za izvoz junećeg mesa na tržište EU, od 8.700 tona, a da je prošle godine izvezeno svega 780 tona. |
On je podsetio da 2014. ističe etapna faza snižavaja uvozne zaštite i da će tada zbog niske konkurentnosti srpska stočarska proizvodnja, posebno proizvodnja mleka biti ugožena od visokorazvijenih zemalja koje imaju i do 10 puta veću produktivnost.
"Država je sada na potezu i mora radikalno da poveća subvencije", rekao je savetnik predsednika PKS za poljoprivredu i istakao da država kora da se odredi za model i politiku finasiranja poljoprivrede.
Stanković je rekao da je u PKS još pre dve godine urađen materijal u kojem se insistira da agrarne mere budu selektivne zbog ograničenih sredstava i da prevashodno obuhvate porizovde sa većom dodatom vrednošću, među kojima je proizvodnja mesa i mleka, voćarstvo i povrtarstvo.
"Agrarni budžet moze da gasi požare kao što je i bilo ove godine, ali trajno se mora rešiti pitanje finansiranja poljoprivredne proizvodnje", rekao je on.
Naveo je da stočarstvo u ukupnoj poljoprivrednoj prozvodnji u Srbiji učestvuje sa 31 odsto, a da je normalno da učestvuje sa 50 i 60 odsto.