Prodaju banje kao firme
Specijalne bolnice u Novoj Varoši i Kuršumlijskoj banji neće moći da se prodaju jer je potencijalne kupce zaustavio - Penzijski fond Srbije. Kako ”Novosti” saznaju, u nameri da zaštiti dalje rasipanje sopstvene imovine, Fond PIO je potražio pomoć pred opštinskim sudovima, ali i pred Ustavnim sudom Republike Srbije!
Vlada je, objašnjavaju u Upravnom odboru Fonda PIO, svojim ”nezakonitim odlukama” ugasila specijalne bolnice ”Zlatar” u Novoj Varoši i ”Žubor” u Kuršumlijskoj banji i pretvorila ih u preduzeća, iako postupci pred Vrhovnim kasacionim sudom u pogledu vlasništva još nisu okončani.
- Upravni odbor Fonda je zato pred Ustavnim sudom pokrenuo postupak ocene zakonitosti ove Vladine odluke - za ”Novosti” potvrđuje i Dragana Kalinović, direktorka Fonda PIO.
- A pred nadležnim sudovima u Kuršumliji i Novoj Varoši je zatraženo da se donesu i privremene mere kojima bi se zabranilo svako dalje raspolaganje ”Žuborom” i ”Zlatarom”.
Ovaj je potez, međutim, samo jedan u nizu pokušaja da Fond vrati pravo vlasništva nad trideset bolnica i banja širom Srbije. U njih je od viškova doprinosa do danas uložio više od 500 miliona evra, ali nijednom još ne gazduje.
Bogatstvo otišlo na lekovite izvoreFond PIO je decenijama ulagao čak u trideset rehabilitacionih centara. Tako je centar na Zlatiboru uložio oko 30,6 miliona evra, na Zlataru 37,9 miliona evra, Nišku Banju oko 30 miliona evra, Vrnjačku Banju 17 miliona evra, Kuršumlijsku banju 18 miliona evra, Jošaničku banju osam miliona evra, Banju Koviljaču 10 miliona evra, Novopazarsku banju 19 miliona evra, Ivanjicu 26 miliona evra... |
U radnoj grupi za reformu Fonda PIO podsećaju da se sa rasprodajom specijalnih bolnica u banjama Srbije, a kroz njih i termalnih izvora sa lekovitom vodom i drugih prirodnih resursa, bez saglasnosti Fonda, koji je takve bolnice i gradio - započelo još 2007. godine.
- Vlada je u međuvremenu donela preporuku Agenciji za privatizaciju i Ministarstvu za ekonomiju da se pre privatizacije svake banje, sa Fondom sporazumno urede vlasnički odnosi. Takav je zaključak, međutim, ostao mrtvo slovo na papiru, a Agencija je nastavila sa započetom prodajom banja - objašnjava i Slavenko Grgurević, predsedavajući radne grupe za restrukturiranje Fonda PIO.
A uprkos tome što je Fond već dobio presude kojima se upisuje kao vlasnik lečilišta u Vrnjačkoj, Kuršumlijskoj, Jošaničkoj, Novopazarskoj, Banji Koviljači, Ivanjici... sudovi su ponovo pokrenuli postupke i poništili prvobitne odluke. To je Upravni odbor Fonda PIO ocenio kao - sabotažu.
- Fond je bio na dobrom putu da, preko imovine, ostvari prve korake ka svojoj reformi, ali ubrzo se počelo sa preinačavanjem presuda na štetu Fonda. Zato se radna grupa za imovinu Fonda obratila i Ministarstvu pravde, a Unija poslodavaca, čiji su predstavnici članovi UO, obratila se i Specijalnom tužilaštvu za organizovani kriminal - dodaje Grgurević.