Nikl nije ni isplativ?
"Ni pod kakvim uslovima ne bi trebalo dozvoliti eksploataciju rude nikla u Srbiji tokom narednih 50 godina jer su u pitanju prljave tehnologije", izjavio je akademik i profesor na Rudarsko-geološkom fakultetu u Beogradu Vidojko Jović.
- Eksploatacija nikla imala za rezultat bi strašne posledice po zaštitu životne sredine, zdravlje stanovništva, vegetaciju, zemljište, podzemne i površinske vode. Nema čistih tehnologija u eksploataciji nikla - rekao je Jović.
Taj posao nije ni isplativ, jer su procenjene rezerve rude nikla u Srbiji manje od jednog procenta, pa ni geološka istraživanja nemaju nikakav efekat, tvrdi Jović, koji je profesor na predmetu Geohemija.
Nema ga na tržištuProblem se, kako je Jović, pojavio jer nema nikla na tržištu, sve je traženiji dok su rezerve male, a potrebe velike, i sve što se pojavi na Londonskoj berzi, Kinezi, koji su u ekonomskoj ekspanziji, kupuju. |
Ležišta kao u Srbiji postoje u Grčkoj, ali tamo nema zainteresovanih za istraživanja i eksploataciju jer u EU važe stroža pravila zaštite, ističe on.
Profesor Jović je podsetio na to da su prvi rudnik nikla otvorili Englezi u Turskoj, ali su odatle "izjureni" i otišli su na Filipine. Turska više ne eksploatiše nikl, jer ministarstvo šuma te zemlje ne daje dozvole za taj posao, Rusi su zatvorili Norilsk i sada se eksploatiše samo u Kanadi i Australiji jer su to prljave tehnologije, naglasio je Jović.
Ministar rudarstva i prirodnih resursa Milan Bačević je, inače, zalažući se za obavljanje istražnih radova na potencijalnim nalazištima rude nikla u Srbiji, ukazao na to, da metrička tona ovog metala sada vredi više od 25.000 dolara na svetskom tržištu.