Hleb "Sava" neće poskupeti
Cena hleba "Sava" treba da ostane 44 dinara i nema razloga za poskupljenje, izjavio je savetnik u Privrednoj komori Srbije Vojislav Stanković. On je novinarima u PKS kazao da tržište Srbije normalno snabdeveno pšenicom i brašnom, i nema razloga za poskupljenje hleba.
Po rečima Stankovića, trebalo bi produžiti trajanje važenja Uredbe kojom je cena hleba "Sava" od belog brašna tip 500 ograničena na 44 dinara. Uredba ističe 30. septembra.
U Ministarstvu trgovine kažu da se još ne zna da li će biti produženo trajanje te uredbe, a na pitanje kada će se znati, rečeno: "Do isteka roka važenja uredbe". Unija pekara tražila je letos da vekna hleba "Sava" od 500 grama poskupi za deset dinara, na 54 dinara, ali je ministar spoljne i unutrašnje trgovine Rasim Ljajić to odbio.
Ljajić je izjavio da je država spremna za izvesnu korekciju cene hleba "sava", koja je ograničena uredbom na 44 dinara po vekni, ali je istakao da nije spremna da udovolji zahtevu pekara koji traže povećanje na 54 dinara.
"Već tri dana pregovaramo sa pekarima koji i dalje insistiraju da se cena poveća na 54 dinara. Mi smatramo da nema razloga i osnova za to", rekao je Ljajić i istakao da je taj zahtev u ovom trenutku "nerealan".
Ministar trgovine je kazao da razume da je došlo do povećanja cena pšenice i brašna i nekih inputa u proizvodnji, zbog čega je država spremna na ustupke, ali ne na traženo povećanje cena, ali nije naveo koja bi cena hleba "sava" bila prihvatljiva za državu.
"Spremni smo da prihvatimo sve što je u granicama ekonomskih mogućnosti. Potrebno je da se ima u vidu socijalni momenat, jer veliki broj ljudi živi ispod granice siromaštva, a taj hleb je njima namenjen", kazao je Ljajić.
Važenje Uredbe o ograničenju cene hleba više puta je produženo. Vlada Srbije donela je tu uredbu septembra 2011. godine, ograničivši od 1. oktobra cenu vekne hleba "Sava" na 44 dinara. Prethodno je cena hleba bila ograničena na 54,22 dinara.
Realna cena ulja 180 do 200, a šećera 95 dinara
On smatra da nema razloga za strah od nestašice ulja i šećera jer je ponuda stabilna, a bilansi su pozitivni. Prenete zalihe ulja su blizu 80.000 tona, a od ovogodišnjeg roda suncokreta, uljare će moći da proizvedu količinu koja će moći da podmiri domaće potrebe od oko 80.000 tona, još toliko za izvoz, a ostaće i 60.000 do 80.000 tona prenetih zaliha, kazao je Stanković.
Proizvodnja šećerne repe omogućiće proizvodnju 300.000 do 320.000 tona šećera što je, uz prenete zalihe od oko 100.000 tona, dovoljno za domaće potrebe od oko 120.000 tona i za izvoz od 180.000 tona. Stanković je naglasio da Robne rezerve što pre treba da intervenišu na maksimalnom količinom ulja i šećera da bi se uspostavila ravnoteža na tržištu i otklonila psihoza nestašica. |