EPS pravi skuplju struju od uvozne
Elektroprivreda Srbije u septembru neće uvoziti struju, već će slabiju proizvodnju nadoknađivati iz domaćih izvora, u najvećem delu proizvodnjom struje u “Panonskim termoelektranama-toplanama”, koje su deo EPS-a. Na ovaj način, svaki kilovat struje košta i do dva puta skuplje nego da se ista količina uvozi.
Proizvodnja jednog megavat-sata u “Panonskim TE-TO” košta više od 100 evra po megavatu, dok se na tržištu ona može kupiti i za 60 evra po megavatu. S obzirom na to da je TE-TO u pogonu punih mesec dana, Srbija je samo zbog razlike u ceni u ovom periodu izgubila tri miliona evra, jer su gubici na dnevnom nivou oko 100.000 evra, procenjuju upućeni za “Blic”.
Zbog smanjene proizvodnje u protočnim hidroelektranama za četvrtinu, kao i izvođenja planiranih remonta u pojedinim termoelektranama, postojeći kapaciteti nisu bili dovoljni, više nego što je planirano angažovane su akumulacije u hidroelektranama, a od 15. avgusta u pogon su stavljene i “Panonske TE-TO”. U EPS-u navode da će struju iz TE-TO proizvoditi dokle god za to bude potrebe, ali ističu da se ti kapaciteti ne koriste stalno, već samo po potrebi.
Slobodan Ružić, direktor “Enerdži sejving grup“, kaže da je uključivanje “Panonske TE-TO”, u režimu kad ne postoji potreba da se isporučuje toplota gradu, izrazito neefikasno i skupo rešenje.
Obnovljiva energija isplativijaSa cenom od 10 centi za proizvedeni kilovat-sat, trošak snabdevanja strujom iz TE-TO prevazilazi čak i cene koje Srbija plaća za struju proizvedenu iz obnovljivih izvora energije. Garantovana cena za kilovat-sat iz malih hidroelektrana iznosi od 7,8 do 9,7 evrocenti, za struju iz vetroelektrana 9,5 evrocenti, a od 11,4 do 13,6 evrocenti za struju iz biomase. Redovna cena struje u Srbiji iznosi oko 6,6 evro centi po kilovat času sa porezom na dodatu vrednost. |
- To je najskuplji kapacitet u našem elektroenergetskom sistemu i ima smisla uključivati ga samo kao havarijsku rezervu. Ako je situacija u sistemu takva da su jedine opcije ili da radi TE-TO, ili da se uveze struja, neuporedivo je bolje da se uveze električna energija - ističe on i dodaje da je sigurno bilo moguće nabaviti struju po povoljnijoj ceni, čak i do dva puta, da je na vreme planirana nabavka.
Do takve nabavke, međutim, nije došlo, a kao glavni razlog pominje se to što nije usvojen poslovni plan EPS-a.
U Ministarstvu energetike, razvoja i zaštite životne sredine kažu da ne postoji odluka Vlade ili resornog ministra kojom se zabranjuje uvoz, ali ističu da se uvoz struje planira godišnjim planom ovog javnog preduzeća. Taj dokument nije usvojen.