Sve oči uprte u Moskvu
Umesto da smanjuje rupu u budžetu, Vlada je bezdan produbila za barem pet milijardi dinara rebalansom budžeta za 2012. Iz MMF-a je zato prekjuče stigla poruka da ovog puta "Srbija nije uverila MMF da joj je aranžman zaista potreban".
Vlada je, prema oceni eksperata, ispravno uradila što je povećala prihode kroz poreze i nije dozvolila da plate i penzije rastu u skladu sa inflacijom. Međutim, smanjivanje deficita po tom osnovu anulirano je povećanim rashodima - dodeljivanjem 13. penzije i većim subvencijama za privredu i poljoprivredu.
Pavle Petrović, predsednik Fiskalnog saveta, kaže da nam je aranžman sa MMF-om potreban i zbog kredibiliteta pred drugim investitorima koji treba da nam pozajme pare.
- Vlada je sad trebalo da pokaže da steže kaiš i da sprovodi teške mere kao što su otpuštanje viška zaposlenih u javnom sektoru, reforma državnih subvencija, ukidanje garancija, rešavanje sudbine neprivatizovanih preduzeća. To je važno kako zbog rezanja troškova tako i zbog sticanja kredibiliteta pred MMF-om, ali i pred drugim investitorima, jer nam oni neće verovati na reč sve dok ne vide budžet za 2013. - kaže Petrović.
Da bi uverili MMF da nam treba novi aranžman u 2013, neophodno je da Vlada smanji rashode za 300 miliona evra.
Isplata 13. penzijePrvi deo od 16.000 dinara jednokratne pomoći najsiromašnijim penzionerima biće isplaćen naredne nedelje, saopšteno je iz Vlade. Pomoć će biti isplaćivana kvartalno u iznosu od po 4.000 dinara svima kojima penzija ne prelazi 15.000 dinara. U ove svrhe iz budžeta će dodatno biti izdvojeno četiri milijarde dinara ove i još toliko sledeće godine. |
- Mi još ne vidimo šta će Vlada uraditi da bi budžetski deficit pao na četiri odsto BDP-a, koliki predviđaju da će biti dogodine - zaključuje Petrović.
Rusija će odobriti Srbiji kredit od milijardu dolara budžetske podrške. Umesto ranije dogovorenih 800 miliona dolara, koje je trebalo koristiti za infrastrukturne projekte, celokupan iznos od milijardu dolara biće preusmeren u državnu kasu.
I to tako što će 300 miliona dolara biti odobreno ove godine, a ostatak od 700 miliona dogodine, što je dogovoreno tokom nedavnog susreta u Sočiju Tomislava Nikolića i Vladimira Putina.
Ekonomista Danijel Cvjetićanin kaže da je svako novo zaduživanje za Srbiju pogubno i da nam se valja okrenuti radu.
- U proteklih deset godina dobili smo oko 70 milijardi evra po osnovu raznih kredita. Sve smo proćerdali na javnu potrošnju, zato i sada ukoliko dobijemo tu milijardu dolara od Rusije, i to će biti uludo potrošeno. Neki kažu da nam je potrebno tri puta više novca, ali mislim i kada bismo dobili 3.000 milijardi evra jeftino bismo ih proćerdali - uveren je dr Cvjetićanin.