Rusi grade vetrenjače
Rusi planiraju da u Srbiji prave vetrenjače, a Naftna industrija Srbije, koja je u većinskom ruskom vlasništvu, ima ambicije da, osim u naftno-gasnom sektoru, bude lider i u oblasti energetike.
U planiranoj strategiji predviđena je izgradnja dva postrojenja vetrenjača, ali i razvoj nekonvencionalnih resursa koji bi značajno povećali rezerve gasa i nafte.
U NIS-u su za beogradski list "Pres" potvrdili da planiraju intenziviranje poslovanja u energetskom sektoru, ali nisu želeli da govore o detaljima.
"U metod vetrenjača, koji se uveliko koristi po Evropi, NIS je spreman da investira do 15 milijardi evra", ističu sagovornici lista.
Generalni direktor NIS Kiril Kravčenko nedavno je predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću predstavio plan, prema kojem će se ta kompanija osim proizvodnje nafte, orijentisati i na proizvidnju energije.
Kravčenko je, kako navode izvori lista, želio da pre zvaničnih razgovora sa Vladom Srbije dobije podršku Nikolića za projekte koje namerava da realizuje NIS-ov blok energetike.
Kravčenko je naveo da bi NIS uložio oko 400 miliona evra u razvoj ekoloških projekata.
On je Nikoliću predstavio i plan alternativnih projekata proizvodnje energije, koji bi ove godine počeo da se realizuje i bio bi završen u narednih osam godina.
NIS namjerava da se uključi i u proizvodnju energije pomoću čvrstog goriva, kao i da učestvuje u tenderu za istraživanje i proizvodnju uljnih škriljaca, s obzirom da je u Aleksincu najveće nalazište u Evropi.
Nikolić je, navodi list, obećao podršku NIS-u, ali samo ako postoje čvrste garancije da neće biti štete po životnu sredinu.