I "biznis anđele" moramo da uvozimo
Poslovni model - mreža "biznis anđela" spaja mlade preduzetnike sa dobrim projektima, sa pojedincima i firmama koji imaju kapital. Kod nas je malo onih koji su spremni da kapital ulože u inovativne firme u ranim fazama poslovanja, zbog visokog rizika i nedostatka iskustva u modelu ulaganja "biznis anđela", pa se podrška za ovakve firme uglavnom dobija iz inostranstva.
U Americi ovaj model poslovanja funkcioniše već duže od 25 godina.
U Mreži poslovnih anđela Srbije, jednoj od prvih organizacija tog tipa u Srbiji, kažu da među zainteresovanima ima ulagača iz Slovenije, Hrvatske, pa i Nemačke, koji su spremni da ulože od 50.000 do 500.000 evra. Ali, nema dovoljno pripremljenih projekata.
"Majkrosoftov” centar zaposlio 120 inženjeraJedan od dva "Majkrosoftova" razvojna centra u regionu centralne i istočne Evrope, u kojima se razvijaju tehnologije najnovije generacije, smešten je u Srbiji. - Ovaj centar zapošljava više od 120 mladih inženjera iz Srbije, čiji je prosek godina 28, navode u "Majkrosoftu". |
- Investitori traže biznis plan, finansijsku analizu i projekat sa određenim brojem korisnika ili prototipom proizvoda, a takvih ima malo - kaže Andrija Bednarik, direktor ove organizacije.
On dodaje da ova organizacija planira i da putem video-linka direktno poveže naše preduzetnike sa "poslovnim anđelima" iz "silikonske doline".
Operativni direktor kompanije PS Tech Goran Stevanović kaže da u IT sektoru investitori ne gledaju odakle je firma, već da li je njihova ideja globalnog karaktera. Dragana Petković, izvršna direktorka inicijative za unapređenje novih tehnologija u jugoistočnoj Evropi ističe da u Srbiji ima svega nekoliko fondova koji investiraju u inovativne projekte i malo kapitala za biznise u najranijoj fazi nastajanja.