Privreda nam je zatrpana suvišnim nametima
Potpredsednica Privredne komore Srbije (PKS) Vidosava Džagić ocenila je danas da je domaćoj privredi pored najavljenog ukidanja parafiskalnih nameta potrebna sistemska poreska reforma, ali pre svega rešavanje problema nelikvidnosti.
Ona je na konferenciji o reformi poreskog sistema i parafiskalnim nametima u Srbiji, koju je organizovao Danas konferens centar, kazala da je potrebno da se jasno definišu modeli formiranja taksi i na lokalniom i na nacionalnom nivou.
Potrebno je, kako je dodala, doneti i propise kojima se definiše uvođenje jedinstvenog modela formiranja taksi na lokalnom nivou, kao i ograničiti mogućnost da različiti organi imaju diskreciona prava za uvođenje taksi i određivanje njihove visine.
"Visina taksi se uglavnom utvrđuje prema potrebama onih koji se finansiraju iz tog nameta, a ne prema onome šta sledi kao trošak za izvršenu uslugu", rekla je ona.
Izvršna direktorka Američke privredne komore u Srbiji Amalija Pavić je navela da je za ulagače najvažnije da imaju predvidljiv i jasan sistem poslovanja i da zbog toga članice te komore predlažu da država ograniči maksimalan iznos nameta koje prema svom nahođenju propisuju lokalne samouprave, često i retroaktivno. Ona se slaže sa konkurencijom lokalnih samouprava po pitanju visina taksi, ali smatra da država ipak mora da ima kontrolu.
Pavićeva je istakla da je konfuzija koja sada vlada, "nešto što Srbija sebi ne može da priušti". Ona je ocenila i da je apsurdno da se parafiskalni nameti uvode neporeskim zakonima, kao na primer Zakonom o šumama.
Na skupu je istaknuto i da su parafiskalni nameti postali često najveća stavka u izdacima privrede, kao i da je u Srbiji nejasno ko u ime države ubira prihode, jer to bez kontrole čine državni i lokalni organi, javna preduzeća, agencije i druga tela.