Australija čeka srpske izvoznike
Vest o priznavanju povoljnijeg statusa Srbiji pri izvozu robe u Australiju primljena je, svakako, s odobravanjem. Međutim, ambasadorka Srbije u Kanberi Neda Maletić ističe da je ovo važan i ipak prvi korak i da je sada na izvoznicima da se ne obrukaju.
U izjavi za "Vesti" o usvajanju zakona u Australiji kojim Srbija dobija mogućnost nižih carinskih tarifa, srpska ambasadorka kaže da su promene usledile posle dugotrajnih diplomatskih napora.
- Republika Srbija je sada dobila isti status kao i ostale bivše republike iz SFRJ, kada je u pitanju uvoz u Australiju određene vrste robe proizvedenih na njenoj teritoriji. Sam proces stavljanja Republike Srbije u tarifnu grupu zemalja u razvoju podrazumevao je da su tokom prošle godine sva relevantna ministarstva u Vladi Australije dala pozitivno mišljenje na ovu inicijativu. Predlog je zatim finalizovan kroz kancelarije državnog pravobranioca i ministra unutrašnjih poslova, a ovaj ga je po službenoj dužnosti i formalno stavio na dnevni red Parlamenta. Od 14. avgusta, zakon je konačan.
Gospođa Maletić ističe da je ovo "prvi put u mnogo godina da se u Parlamentu na ovako prijateljski i pohvalan način govori o Srbima i Srbiji, što ocenjujemo kao pozitivan signal za ukupan razvoj odnosa dva naroda".
- Formalno stavljanje zakona na dnevni red Parlamenta bilo je prilika da poslanici iskažu svoju podršku i zadovoljstvo što će se otvoriti još veće mogućnosti za robnu razmenu između Srbije i Australije. Osim što su pohvalili napore Ambasade RS u Kanberi da se unaprede ekonomski i sveukupni bilateralni odnosi između Srbije i Australije, poslanici su se, kako ste već objavili, i pozitivno izrazili o doprinosu koji srpska dijaspora daje u australijskom društvu, kroz negovanje svoje kulture. Istaknuto je, videli ste, nekoliko događaja kojima su poslanici prisustvovali i imali priliku da iskuse srpsko gostoprimstvo, hranu, folklor i srdačnost našeg naroda.
Je li srpska privreda spremna da odgovori na novi izazov?
- Nažalost, tu ne mogu da vam kažem za sada ništa dovoljno dobro jer mi u našoj
Razmena porasla 24 odsto
- Osim što će praktično značiti umanjenje carinske stope, u zavisnosti od vrste robe, od nula do 10 odsto, to daje potencijal za veći uvoz robe iz Srbije na australijsko tržište. Istaknuto je takođe da je robna razmena između dve zemlje mala po obimu, što je prilično neobično s obzirom na brojnost naše dijaspore u Australiji. Ipak, naglašena je činjenica da je tokom 2011. godine robna razmena porasla za 24 odsto. Ukupno poboljšanje odnosa dve zemlje je pozitivno prokomentarisano i u kontekstu ovogodišnje posete ministra MUP-a Ivice Dačića, tada potpredsednika, a sada predsednika Vlade Srbije - kaže ambasadorka. |
proizvodnji jedva stižemo da popunimo zahteve za recimo rusko tržište, zatim tržišta regiona i druga. Znači, to će sad zavisiti od toga koliko mi možemo zaista da izvezemo. Razgovarala sam ovde sa ovih naših nekoliko uvoznika i oni imaju velike probleme kada naruče nešto od nas da to stigne na vreme, da stigne pod traženim uslovima (temperatura, obavezni podaci na pakovanju i slično). Naši uvoznici kažu da oni naruče, a roba kasni, pa onda izgube mogućnost da se to plasira u prodavnice. Evo, sad imamo u Vulvortsu neke džemove, ali ja se pitam dokle će to da traje. Tako smo imali neke čokolade, a oni ih nisu slali ohlađene koliko treba, nego se čokolada istopi, pa se onda stvrdne i pobeli. I onda niko više neće da je kupi, pa izgubite mesto na tržištu. Lopta je, dakle, u našem dvorištu, tamo u Srbiji, i ja u ovom času mogu samo da izrazim nadu da će to da doprinese zanimanju proizvođača za ovo tržište. Oni sada treba da se više zainteresuju za potrebe australijskog tržišta. Sada je na njima da ispitaju mogućnost plasmana proizvoda iz Srbije.
Koji bi to proizvode Srbija sada mogla da ponudi ovom tržištu?
- To ne zavisi od nas u diplomatiji. Na tome treba da se ozbiljno radi da bi se neke naše specifične stvari plasirale. Sad sve zavisi od zainteresovanosti izvoznika.