SNS: Šoškić dao ostavku zbog para
SNS smatra da je ostavka guvernera NBS Dejana Šoškića podneta iz ličnih razloga, a ne, kako je to guverner obrazložio, radi zaštite nezavisnosti NBS. O ličnim razlozima za ostavku, smatra SNS, svedoči i to što je Šoškić tim činom "sačuvao" pravo na mesečnu naknadu od 6.000 evra u narednih šest meseci.
U saopštenju SNS-a se navodi da nezavisnost NBS, suprotno tvrdnjama dosadašnjeg guvernera, nije ugrožena predloženim izmenama zakona.
O ličnim razlozima za ostavku, smatra SNS, svedoči i to što je Šoškić tim činom "sačuvao" pravo na mesečnu naknadu od 6.000 evra u narednih šest meseci.
SNS navodi da NBS, dok je na njenom čelu bio Šoškić, nije ostvarila nijedan od postavljenih ciljeva, tako da je guverner, prema mišljenju te stranke, trebalo da ostavku podnese znatno ranije.
U saopštenju se podseća da je stopa inflacije u prethodnoj godini iznosila sedam odsto i bila znatno iznad ciljane, da je za samo nekoliko meseci došlo je do depresijacije kursa od preko 12 odsto, a pri tom je potrošeno 1,5 milijardi evra deviznih rezervi na neuspešnu odbranu kursa.
U periodu od godinu dana, kako navodi SNS, uništeno je nekoliko velikih banaka: Agrobanka sa najvećim učešćem državnog kapitala (gde gubitak iznosi 300 miliona evra), Privredna banka Beograd, Razvojna banka Vojvodine, Metals banka.
"Guverner se brine da se izmenama zakona ne naruši poverenje investitora, a tokom njegovog mandata došlo je do drastičnog pada prodaje državnih dužničkih papira, jer je od početka godine po tom osnovu ostvareno samo 76 miliona evra, što je sedam puta manje u odnosu na prethodnu godinu", navodi se u saopštenju naprednjaka.
Podsetimo, Dejan Šoškić dao je ostavku na mesto guvernera Narodne banke Srbije u četvrtak, obrazlažući je neslaganjima sa odredbama izmenjenog zakona o NBS o kome je rasprava u parlamentu počela juće. Inače, između ostalog, tim izmenama olakšava se smena guvernera.