Da li će evrozone uopšte biti?
Šef evrozone Žan Klod Junker upozorava na opasnost raspada monetarne unije. Postavlja se pitanje da li će evrozone još biti za nekoliko meseci?
"Stigli smo do odlučujuće tačke“, izjavio je on.
Predsednik evrogrupe je naglasio da više nema vremena za gubljenje kada se radi o spasavanju evra.
"Svim raspoloživim sredstvima sada moramo jasno da stavimo do znanja da smo odlučni da osiguramo finansijsku stabilnost monetarne unije.“
Junker je takođe rekao da se zemlje EU zajedno sa Evropskim fondom za pomoć i Evropskom centralnom bankom pripremaju da otkupe državne obveznice zemalja EU koje su u krizi.
"Madrid je proteklih dana za svoje državne obveznice marao da plaća rekordne kamate od preko sedam procenata. Tako visoke kamate toliko povećavaju troškove finansiranja da sve mere štednje i reforme postaju teško izvodive. Ukoliko se tome ne stane na put, monetarna unija je ugrožena", pišu nemački mediji.
Junker i Nemačkoj pripisuje krivicu zbog zaoštravanja finansijske krize.
"Nemačka sebi dozvoljava luksuz da od pitanja evra neprestano pravi unutrašnjopolitičko pitanje. Junker ocenjuje da je štetno kada se pojedini političari zalažu za isključenje Grčke iz evrozone"
Španija sada zahteva od Nemaca veći angažman i više solidarnosti. Izgleda da je tu neko prevideo da bi bez nemačke pomoći od nekoliko milijardi evra, evro-sistem već odavno doživeo kolaps.
Angela Merklel i Fransoa Oland iznenada su dali zeleno svetlo Evropskoj centralnoj banci za otkup državnih obveznica zemalja koje teško potresa dužnička kriza.
"Uprkos zabrinutosti Nemačke savezne banke, koja je u savetu ECB nažalost u manjini, kanceralka čini još jedan fatalan korak u pravcu dužničke unije. To što ECB preuzima ulogu vatrogasca, finansijsko tržište može samo privremeno da smiri, jer Dragi ne raspolaže sa dovoljno vode za gašenje požara", piše Dojče vele.
"Zalihe su dovoljne do septembra, kada će biti donesena odluka o Grčkoj i kada nemački Savezni ustavni sud donese presudu. Kroz brdo dugova, reforme i finansijska ograničenja niko ne može da se provuče."
Vestfalen blat piše da je tržište već pozitivno reagovalo na najave šefa Evropske centralne banke Marija Dragija o otkupu državnih obveznica EU zemalja u krizi.
"Prema toj ideji je kritična još samo Nemačka savezna banka. Ima i razloga. Prvo, otkup državnih obveznica ECB doprinosi u najboljem slučaju kupovini vremena. Strukturni problemi tako teško mogu da se reše. Naprotiv, dužničke zemlje bi tada mogle da pomisle da ne moraju ozbiljno da nastave sa reformama".
Nemačk imediji takođe pišu da otkupom obveznica ECB se kreće po terenu koji jednostavno nije njen.
Ona je zadužena za stabilnost valute, ali ne i za finansiranja zemalja u krizi. A ono što je najgore: ECB je do sada već otkupila državne obveznice za više od 200 milijardi evra.
"Nemački doprinos je bio oko 40 milijardi evra. Za tu odluku nije podigao ruku nijedan nemački poslanik, zato što se parlament uopšte nije ni pitao. Nedostatak demokratije je toliko očigledan. Spas ne bi smeo da dolazi od strane ECB, već kroz politiku. Ukoliko za to nedostaje volje, trebalo bi otvoreno da se prizna.“