Kako nas varaju sa popustima
Ništa ne privuče stampedo kupaca u radnje takvom brzinom kao veliki natpis - “sniženje”. I to vlasnici često koriste! Kada počne sezona sniženja, u većini slučajeva cene garderobe, obuće i drugih proizvoda po radnjama zaista padnu za 30, 50, pa i 70 odsto. Međutim iza mnogih "akcija" kriju se i zamke.
"Pre neki dan sam ušla u svoju omiljenu radnju jer je na izlogu stajalo da je sniženje 50 odsto. Mislila sam da ću cipele, koje su pre sniženja koštale 7.500 dinara, sada kupiti za oko 4.000. Međutim, snižene su samo za 1.000 dinara. Za upola cene, kao što piše na izlogu, mogla je da se kupi mahom obuća broj 37" - kaže Katarina L., profesorka iz Beograda.
Evo kako vlasnici radnji koriste natpis “sniženje”
Mladen Alfirović, pravni savetnik Udruženja za zaštitu potrošača, objašnjava da je prema Zakonu o trgovini prodavcima zabranjeno da nude robu sa sniženim cenama ako takve robe nema u dovoljnoj količini da bi se zadovoljile potrebe velikog broja kupaca.
Takođe, mora da se definiše koliko će trajati akcija, kao i da se istaknu i stara i nova cena. Ako akcija traje dva meseca, prodavac mora da ima dovoljne količine snižene robe, bar za dve trećine tog perioda. Ne mogu, kako kaže, da kažu da su sve prodali za tri dana.
Šta u stvari rade
Kupci se polakome kad vide natpis “sniženje”, a onda u radnji zateknu nešto drugo. Na primer, sniženi su samo ionako jeftini proizvodi, poput majica - sa 800 na 500 dinara, ili baletanki sa 1.500 na 1.000, dok su, recimo, cipele od 4.500 dinara zadržale cenu.
Mnogi trgovci pre nego što počne tradicionalno junsko ili decembarsko sniženje, najpre podignu cene robe. Onda sasvim legalno, u istom procentu snize istu tu robu i istaknu na izlogu - “sniženje”.
Preko celog izloga je naznačeno “akcija”, ali je zapravo jeftinija samo jedna vrsta robe. Može da se desi i da su, na primer, na sniženju samo bluze u S veličini. To rade i trgovci obućom, pa na akciju stave samo, na primer, cipele broj 37, koje se inače manje prodaju.