Zašto se zatvara Novosadska mlekara?
Radnici zatvorenog pogona Novosadske mlekare su u protestnoj povorci došli do zgrade Vlade Vojvodine i gradskim i pokrajinskim vlastima predali pismo u kojem traže da se spreči zatvaranje pogona. Predsednik sindikata Novosadske mlekare Goran Cimeša izrazio je sumnju u ocenu rukovodstva "Imleka" da je nerentabilan pogon koji je zatvoren. "Imlek" je u nedavno doneo odluku o zatvaranju proizvodnog pogona u Novosadskoj mlekari.
Cimeša je ocenio da je nelogično da "Imlek" zatvara proizvodni pogon u Novom Sadu, a pre dva meseca je kupio mlekaru u Tesliću u Bosni i Hercegovini za osam miliona evra, iako već ima mlekaru u Kozarskoj Dubici, u BIH.
Predsednik sindikata "Imleka" Saša Nikolić je ocenio da je odgovornost za zatvaranje pogona u Novosadskoj mlekari na investicionom fondu "Salford" - vlasniku "Imleka".
Direktor "Salforda" u Srbiji Slobodan Petrović odbacio je kao neosnovane optužbe sindikata "Imleka" da "Salford" uništava mlekarsku industriju Srbije, istakavši da je taj investicioni fond mnogo uložio u proizvodnju mleka u našoj zemlji.
"Mlekarska industrija mora da se koncentriše da bi bila efikasna i ne možemo da proizvodimo u svakom gradu u Srbiji i zadržimo mlekaru da bi oni imali da rade", rekao je Petrović i dodao da je "Salford" počeo da investira u Novom Sadu, ali da su videli da je to "rupa bez dna", s obzirom da bi trebalo puno toga uraditi, kao da se pravi nova mlekara.
Kako za B92 kaže Milan Kovačević, član Nadzornog odbora “Imleka“, Novosadska mlekara nije zatvorena već je ona postala sastavni deo “Imleka“. Takva odluka je doneta na Skupštini akcionara i na nju niko nije imao primedbu.
“Otpuštanja su preduzeta zato što postoji tehnološki višak. Uvek je bolje razmišljati o unapređenju poslovanja, a imamo više šema otpuštanju radnika koji nisu bili potrebni“, kaže Kovačević i objašnjava da otpuštanje radnika u Novom Sadu nema nikakve veze sa kupovinom mlekare u Tesliću.
Kompanija je za 76 zaposlenih koji su radili u sektoru proizvodnje i kontrole kvaliteta, ponudila mogućnost prelaska u druge proizvodne pogone u okviru kompanije, i otpremnine u skladu sa kolektivnim ugovorom.
Međutim, predsednica Gradskog odbora sindikata prehrambene industrije Branka Popović kazala je da nije u skladu sa Zakonom o radu ponuda poslovodstva "Imleka" radnicima da nastave da rade u mlekarama u Subotici i Padinskoj Skeli jer su ta mesta od Novog Sada udaljena više od 100 kilometara.
DFG: Nijedan radnik Novosadske mlekare nije dobio otkaz
Međutim, s druge strane, direktor korporativnih poslova Denjub fuds grupe (DFG) Svetlana Glumac tvrdi da nijedan radnik u Novosadskoj mlekari nije dobio otkaz već da se, od 76 radnika koji su radili u zatvorenom pogonu, njih 45 za sada izjasnilo da žele da nastave da rade ili u proizvodnom pogonu beogradskog Imleka u Padinskoj Skeli ili u Mlekari Subotica.
Otpremnine je uzelo osam radnika, a 23 radanika izjasniće se u naredna dva dana da li žele da uzmu otpremninu ili da rade u jednom od pogona mlakara DFG.
"Zaposlenima u Novosadskoj mlekari koji se ne izjasne za nastavak rada na jedan od navedenih načina, status ce biti rešen u skladu sa zakonom, uz isplatu otpremnine koja znatno prevazilazi otpremine propisane zakonom i granskim kolektivnim ugovorom", istakla je Glumac.
DFG je prošle nedelje zbog neracionalne proizvodnje zatvorila Novodsadsku mlekaru, koja je poslovala kao pogon Imleka. Vlasnik Imleka je investicioni fond Salford.