Domaćim firmama gazduje 15.000 stranaca
U Srbiji stranci su vlasnici ili suvlasnici čak 11.435 preduzeća. Očekivano, najbrojniji su Kinezi, koji su vlasnici 1.864 radnje registrovane u našoj zemlji.
Kinezi su u svakom slučaju najbrojniji. Među strancima, građanima, koji su vlasnici ili suvlasnici preduzeća u Srbiji čak ih je 2.190 stiglo iz ove zemlje Dalekog istoka. Kinezi prednjače i po preduzetničkom duhu. Vlasnici su 1.864 radnje registrovane u našoj zemlji.
Podaci Agencije za privredne registre pokazuju da su stranci učestvuju u vlasništvu u čak 11.435 preduzeća. Preduzetničkim "vodama" Srbije trenutno "pliva" 3.515 stranih državljana. S druge strane, strani kapital je u Srbiju ušao kroz 6.848 inostranih kompanija, koliko ih je osnivača ili suvlasnika firmi.
- Po broju stranih građana koji su osnivači ili članovi udela u domaćim privrednim društvima, posle kineskih državljana, slede slovenački - kažu u APR.
- U našem registru ih je 1.127. Nešto manje je Italijana, 941, pa građana sa hrvatskim pasošom, 856, a mađarskim - 534. Putnu ispravu Bosne i Hercegovine poseduje 530 vlasnika ili suvlasnika preduzeća u Srbiji.
Kineze, u slučaju samostalnih radnji, prate Rumuni. Njih 483 biznis je pokrenulo u Srbiji. Iz susedne Bosne i Hercegovine stiglo je 250 preduzetnika, a iz Bugarske 128.
Velike strane kompanije, s druge strane, u Srbiju su ušle kroz direktne investicije ili kupovinom preduzeća iz privatizacije. U Agenciji za strana ulaganja i promociju izvoza kažu da je među 225, trenutno aktivnih projekata, u slučaju njih 99 proizvodnju pokreću stranci.
- Mi sarađujemo isključivo sa kompanijama - objašnjava Aleksandar Miloradović iz SIEPA. - Radimo uglavnom u oblasti prerađivačke industrije i javljaju se isključivo pravna lica. Proveravamo kako posluju u njihovim zemljama. Kada je dolazila "Jura", na primer, išli smo u njihovo sedište u Seul da se uverimo o kakvoj kompaniji je reč.
U privatizaciji je strancima prodato ukupno 177 preduzeća. Većina kupaca su bile kompanije, ali i dvadesetak građana. Već je raskinuto 46 kupoprodajnih ugovara, a za desetoro građana se ispostavilo da su nepouzdani kao kupci.