Valjevo: Pivara radi, a ide u stečaj
Proizvodnja u Valjevskoj pivari je povećana, firma izmiruje obaveze prema državi i zaposlenima, ali uprkos tome podnet je predlog za uvođenje stečaja.
Poreska uprava podnela je predlog Privrednom sudu u Valjevu za uvođenje stečaja, i to usred pune pivarske sezone i uzlazne linije po svim parametrima.
I pored toga što je država ovoj najstarijoj pivari u Srbiji (126 godina) pritekla u pomoć, pre neki dan usledilo je neprijatno iznenađenje.
Iznenađenje je tim veće što je plan reorganizacije pivare, koja je pre toga izašla iz stečaja, u potpunosti urađen i definisan u dogovoru sa poreznicima.
Navedenim planom država je prošle godine putem konverzije preuzela dug za poreze i akcize u visini od blizu dve milijarde dinara, ali i postala apsolutni vlasnik Valjevske pivare.
Kamata na osnovni dug, dogovoreno je da se izmiri u 48 jednakih mesečnih rata. Radi se o sumi od koje se vrti u glavi, jer se radi o obračunavanju kamate na kamatu. Drugi poverioci koji se namiruju planom reorganizacije jesu grad Valjevo, Ministarstvo poljoprivrede i Triglav osiguranje i u njima se obaveze izmiruju u mesečnim ratama.
Zoran Božić, v.d. direktora pivare, u razgovoru za Politiku kaže da je navedeni zahtev Poreske uprave neprijatno iznenađenje kako za njega tako i sve zaposlene, ali i za lokalnu vlast u Valjevu.
Svi su ovu firmu, naime, videli na spisku onih koje su izbegle najgori tranzicioni scenario.
"Ja sam ubeđen da plan reorganizacije nije narušen i da se sprovodi onako kako je definisan. Poreska uprava kao poverilac ima pravo da misli drugačije, ali i naše je pravo da od države, koja nam je dala kiseonik, tražimo pomoć, odnosno zaštitu da nam se sada ne zavrće preko potrebni vazduh".
"Naravno, i od Privrednog suda očekujemo da na ročištu zakazanom za 18. jul utvrdi da li postoje razlozi za ponovno uvođenje stečaja. Imamo određena kašnjenja sa uplatom duga, ali to je sve u okvirima razumnog i lično mislim da je od strane poverilaca došlo do pogrešnog tumačenja naših međusobnih odnosa", kaže Božić.
on dodaje da bi ceo dosadašnji trud i odricanja pali u vodu ako bi na zakazanom ročištu bila doneta odluka da se pokrene stečajni postupak.
"Naprosto, bio bi ozbiljno ugrožen, pa i prekinut proces proizvodnje, iako imamo značajne ugovorene poslove za nabavku sirovina, repromaterijala i ambalaže. Bila bi zaustavljena i nabavka 250.000 limenki u kojima će se prvi put u istoriji puniti valjevsko pivo".
"Takođe, izgubili bismo značajan aranžman sa jednim velikim trgovinskim lancem koji bi, po svim procenama, mogao da udvostruči proizvodnju i plasman našeg piva".