NBS sprema plan za odbranu dinara
Ako pritisak na dinar potraje, NBS će podići kamatnu stopu i stope obaveznih rezervi, što će pogoditi srpsku privredu, kaže viceguverner Bojan Marković. Nova vlada treba da sprovede mere fiskalne konsolidacije, poručuju iz centralne banke.
Trenutni pritisci na slabljenje dinara prema evru pokazaće se privremenim, ukoliko nova vlada brzo bude primenila valjane mere fiskalne konsolidacije, izjavio je viceguverner Narodne banke Srbije Bojan Marković.
Ako mere fiskalne konsolidacije ne budu brzo sprovedene, NBS će, zbog očuvanja cenovne i finansijske stabilnosti, biti prinuđena da reaguje znatnim povećanjem referentne kamatne stope i stope obaveznih rezervi, što će pogoditi srpsku privredu, istakao je Marković drugog dana Prvog samita finansijskih direktora u Aranđelovcu.
Takav način očuvanja stabilnosti ima svoj trošak i biće problem za privredu, precizirao je viceguverner.
Marković je napomenuo da je centralni scenario NBS da je realno brzo očekivati donošenje validnog programa fiskalne konsolidacije i da u suprotnom centralna banka ne bi tako intenzivno intervenisala na deviznom tržištu. Podsetivši da su intervencije od početka godine dostigle oko 1,2 milijarde evra, Marković je istakao da tako intenzivne intervencije imaju smisla samo ako se očekuje da su šokovi na kurs dinara privremenog karaktera.
Kako je objasnio viceguverner, devizno tržište reaguje, ne samo u trenutku donošenja mera, već i onda kada njihovo donošenje postaje izvesno, tako da je imajući u vidu da je veliki deo kretanja na deviznom tržištu vođen i psihološkim razlozima, dovoljno videti jasnu nameru buduće vlade da će mere biti sprovedene, pa da to utiče na stabilizaciju na deviznom tržištu. Bojan Marković je napomenuo da bi to moglo da se desi već u junu ili julu.