Njima se ne žuri a dan bez vlade košta 12 miliona €
Svaki dan kašnjenja u formiranju vlade košta oko 12 miliona evra samo na ime stranih ulaganja i intervencija Narodne banke Srbije da bi se zaštitio dinar, procene su ekonomskih stručnjaka. Naime, oko šest miliona evra su u proseku bila strana ulaganja svakog dana prošle godine, a isti iznos je od početka ove godine Narodna banka Srbije trošila svaki dan da odbrani dinar.
Ekonomisti se ne usuđuju da daju tačne procene o gubicima zbog odlaganja u formiranju vlade, ali kažu da bez nje nema stabilnosti, što stvara opštu privrednu neizvesnost. Jedan od najboljih pokazatelja je kurs dinara, koji poslednjih dana beleži negativne rekorde. NBS je prekjuče, da bi ga odbranila, prodala 40 miliona evra.
Nikola Fabris, glavni ekonomista Centralne banke Crne Gore, kaže za Kurir da je slabljenje kursa dinara rezultat tekuće neizvesnosti vezane za buduću ekonomsku politiku vlade, smanjenog priliva kapitala i apresijacije dinara tokom većeg dela prethodne godine. On očekuje da posle formiranja vlade dođe do privremene
stabilizacije kursa, ali imajuću u vidu ukupnu ekonomsku situaciju, dugoročno je neizbežno slabljenje dinara.
Dačić: Ni sa kim se nismo dogovorili
|
- Za građane to znači neizvesnost, veće rate za kredite, inflaciju, smanjenje kupovne moći i pad standarda. Ovaj kurs dugoročno ne odgovara nikome, a kratkoročno odgovara izvoznicima - navodi Fabris.
Poskupljenja će, kako kaže ekonomista Saša Đogović, biti manja zbog niske kupovne moći potrošača.
- Uvozna roba će direktno poskupeti zbog kursa, a domaća zbog skupljih sirovina. Gornja stopa inflacije za ovu godinu od 5,5 odsto biće premašena - potvrđuje Đogović.
Gubitnici:
- uvoznici
- dužnici
- građani (na kraći rok)
- privreda (na kraći rok)
Šta nas čeka:
- neizvesnost
- inflacija
- veće rate za kredite
- pad standarda
Prognoze za kurs *
- analitičari - 117 dinara
- privreda - 117 dinara
* do kraja jeseni