Većina građana smatra da se budžet troši nenamenski
Više od 70 odsto stanovnika četiri najveća grada u Srbiji smatra da se budžet troši nenamenski i da ga stranke tretiraju kao privatnu kasu, objavila je Kontakt organizacija civilnog društva (KOCD). Na konferenciji za novinare Marko Stojanović iz Građanksih incijativa, članice KOCD, je rekao da 81 odsto isptanika smatra da tajkuni imaju veći korist od budžeta, nego što to imaju najugroženiji građani.
Ankete o učešću građana u budžetskom procesu koji je KOCD sporeveo u februaru, prema njegovim rečima, urađena je u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu na "prigodnom uzorku" od 804 građana i građanke.
Stojanović je istakao da 96 odsto stanovnika ta četiri grada, koji ubiru najveći poreski prihod, smatra da bi smanjenje siromaštva trebalo da bude jedan od prioriteta svakog državnog budžeta. Prema njegovim rečima, 92 odsto građana je u anketi reklo da plaća neku vrstu poreza, a 88 da zna da se budžet puni i o od poreskih prihoda.
U aneti KOCD 88 odasto ispitanika je reklo da ih zanima kako se planira i troši državni budžet, a još više, 93 odsto građa, zainteresovano je da se ukljuci u taj proces. Prema rečima Stojanovića, 88 odsto građana je reklo da prepoznaje načine kako bi mogla da se uključi, ali 87 odsto ne vidi adekvatne mehanizme ko da to uradi.
On je istakao da vlasti Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca, prema anketi KOCD-a, ne pitaju građane šta treba da budu budžetski prioriteti u narednoj godini. Na pitanje da li je lokalna samuoprava pitala šta treba da budu prioriteti za finansiranje sledeće godine niko nije odgovorio potvrdno, rekao je Stojanović. Dodao je da se 95 odsto ispitanika izjasnilo da bi popunilo anketu lokalne samopuravave o budžetskim propritetima, kada bi takva anketa postojala.
Stojanović je napomenuo da 55 odsto građana prati vesti koje se tiči budžeta, a da polovina ukupnog broja ispitanika smatra da je dobro informisana. Na ptanje da li im je budžetska i poreska politika bitniija od politike prema Kosovu 69 je odgovorilo negativno, dok je 61 odsto reklo da nije važnija ni od evropskih integracija.
Predstavnici članica KOCD su najavikli da će 28 maja u osam gradova Srbije započeti kamapanju gde će predstavnicke državne i lokalne vlasti upoznati sa rezultatima ankete i predlogom za osnivanje instutucionalnog mehanizma za povećanje uticaja građana u budžetskim procesima.