Kada ne morate da platite račune za komunalije
Kad vam na vrata pokuca poštar ili ostavi "čestitke" u sandučetu u vidu računa za stuju, fiksni i mobilni telefon, TV pretplatu, komunalne usluge, kablovsku televiziju i Internet, znate da će vam kućni budžet biti „istanjen“ bar za trećinu. Čini se da u "nebeskoj Srbiji" rastu samo cene, ali ne i plate, pa je logično što patimo od kolektivne migrene svaki put kad dođe na red plaćanje računa.
Poslednjih meseci, sve više se prepričavaju iskustva "prijatelja našeg prijatelja", koji, prema legendi, godinama ne plaćaju komunalne usluge, struju i telefon, a ipak ne žive u mraku, bez vode i u đubretu do guše! Naprotiv. Kad čuju takve priče, redovne platiše osete se, u najmanju ruku, nasamareno.
Da li je zaista moguće izbeći plaćanje komunalija, bez ikakvih sankcija? Sudeći prema zakonu i pravnoj praksi – jeste!
Koji računi zastarevaju za godinu dana
- Rokovi zastarenja utvrđeni su na osnovu odredbi iz člana 378 Zakona o obligacionim odnosima. Tako za godinu dana zastarevaju potraživanja naknade za isporučenu električnu energiju, toplotnu energiju, plin, vodu, održavanje čistoće, dimničarske usluge, naravno kada je ta usluga usmerena prema građanima – objašnjava za S media portal advokat Predrag Savić i dodaje da za godinu dana zastarevaju i dugovi prema Infostanu, potraživanja koja imaju radio i TV stanice za upotrebu radio i TV prijemnika, pošte za upotrebu telefona i poštanskih pregradaka...
Plaćanje TV pretplate
Mnogi građani izjasnili su se da ne žele da plaćaju TV pretplatu koja svakog meseca stiže uz račun za struju. Nisu retke situacije da plate deo utrošene električne energije, ali ne i pretplatu za Javni servis. Pozivaju se da gledaju programe preko kablovskih operatora, a da RTS uopšte ne gledaju, pa ne žele ni da plaćaju uslugu koju ne koriste.
|
Mirni ste ako ne dobijete opomenu
Ipak, postoji "trik" koji potrošačima obezbeđuje mogućnost da nikad ne plate ove račune.
- Račun za "Infostan" zastareva za godinu dana, pod uslovom da ovlašćeni predstavnik "Infostana" nije preduzeo radnje kojima se prekida rok zastarelosti, a to su opomena ili utuženje. Od trenutka kada dužnik prizna dug, prekidaju se rokovi zastarelosti i zastarelost ponovo počinje da teče. Apsolutni rok zastarelosti je dve godine od nastanka obaveze. Po isteku te dve godine poverilac nema pravo da traži sudskim putem da mu zastarela obaveza bude ispunjena.
Šta još morate da uradite
Advokat Savić ističe da sud po službenoj dužnosti ne pazi na činjenicu zastarelosti. To je, objašnjava, prepušteno strankama u postupku:
- Ako ste tuženi zbog neplaćanja obaveza za struju, gas, komunalije, telefon i slično, a ne istaknete na sudu da se pozivate na institut zastarelosti, sud će vas obavezati da platite dug. U suprotnom, moraće da odbije tužbeni zahtev kao neosnovan.