"Nema nam spasa!"
Vlada Srbije koju će formirati oni koji su i dosad vladali biće novo akcionarsko društvo za podelu plena. Neće imati kredibilitet niti će biti racionalna, a osiromašenim građanima Srbije biće samo gore, kaže za "Vesti" Milan Knežević, vlasnik kompanije "Modus" i potpredsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća.
Kako tumačite izborne rezultate?
- To što su oni koji su loše vladali četiri godine dobili najviše glasova, može se pripisati inerciji građana i neviđenoj medijskoj manipulaciji. Diktatura u medijskoj sferi je gora nego u Miloševićevo vreme. Ipak, ako se uzme u obzir celo glasačko telo, dakle i oni koji nisu izašli na izbore, stranka Borisa Tadića dobila je svega 12 odsto glasova. Građanima se ne piše ništa dobro, a koalicioni partneri vladaće po principu "Ne diraj me - ne diram te". Skupština će, kao i dosad, raditi kao još jedna vladina agencija - i to agencija za brzopotezno usvajanje vladinih zakona.
Turci jedva čekaju...Velika je iluzija ono što zagovara Privredna komora Srbije, a to je da treba tražiti treća tržišta. Tržišta se strateški osvajaju, a ne padaju s neba. Sada se priča o Turskoj, kao da samo čekaju na nas. Na žalost, mi privrednici znamo koliko mukotrpno treba da se radi da bi se osvojilo novo tržište. Mislim da novoj vladi izvoz neće biti prioritet, na pameti im je samo izborna kombinatorika. |
Šta će se dešavati na ekonomskom polju?
- Biće sve gore i gore. Nijedna od najavljenih reformi neće biti sprovedena. Sve vreme najavljuju poresku reformu, a 60 odsto obveznika ne plaća porez. Dinar pada, a niko ništa ne preduzima. Da bi se zaustavio pad domaće valute potrebno je privući strane investicije, održati doznake bar na postojećem nivou i povećati izvoz. Na žalost izvoz je sve tanji, a strane investitore privlačimo samo ako im damo 9.000 evra po radnom mestu. To je suludo i liči privlačenju novih mornara na nasukani brod.
Da će dinar padati i posle formiranja Vlade?
- Mislim da će već početkom jeseni biti potrebno dati 120 dinara za jedan evro. Smatram da ova Vlada neće izdržati godinu dana.
Na osnovu čega to mislite?
- Industrijska proizvodnja sve više će padati, a nezaposlenost rasti. MMF će tražiti da se zamrznu plate i penzije, da se sprovede privatizacija jednog dela javnih preduzeća, a tražiće i radikalnu kontrolu javne potrošnje. Ukoliko to srpska Vlada prihvati, nastaće potpuni haos.
Kakvo je stanje u tekstilnoj industriji?
- Moje iskustvo kao predsednika udruženja tekstilnih radnika jeste da osam godina nemamo nikakav uticaj na Vladu i na donošenje zakona koji se direktno nas tiču i koji bi unapredili poslovanje u Srbiji. Ključni problem je taj što je država uspostavila odnos prema privrednicima takav da uzme sve, a preduzetniku šta ostane. To je dovelo do toga da preduzeća propadaju.
Jedno mesto u SkupštiniBili ste na listi naprednjaka, da li ste zadovoljni rezultatom izbora? |