Nagrađen 11-godišnjak za plan izlaska iz evrozone
Jedanaestogodišnji Jure Hermans iz Holandije je na međunarodnom konkursu za najbolji plan za izlazak iz evrozone osvojio danas utešnu nagradu za svoj predlog, prema kojem Grčka treba da vrati drahmu kako bi isplatila dug i kazni svakog ko pokuša da izbegne da zameni evre.
Hermans iz Bredenbreka imao je 10 godina kada se prijavio na konkurs, a njegov rad, iako nije ušao u finale, dobio je pohvalu stručnog žirija. Najmlađi od 425 učesnika takmičenja za Ekonomsku nagradu ''Wolfson'', čiji će pobednik osvojiti 250.000 funti, dobio je vaučer na 100 evra za svoji ideju rešenja krize, koju je objasnio na primeru pice.
Prema njegovom predlogu, koji je ilustrovao crtežom, Grci bi evre zamenili za drahme u bankama, koje bi dobijene evre prosledili grčkoj vladi.
"Svi ti evri zajedno formiraju palačinku ili picu. Sada grčka vlada može da počne da vraća sve dugove, a svako kome duguje dobije parče pice", objasnio je Hermans.
Grk, međutim "ne izgleda srećno", dodaje Hermans, objašnjavajući dalje da će ljudi shvatiti da će drahma izgubiti vrednost i da će pokušati da zadrže evro dok ne poraste vrednost drahme. U tom slučaju će, predlaže Hermans, oni koji pokušaju da sakriju evre ili ih odnesu u banku u drugoj državi dobiti novčanu kaznu u istom ili dvostruko većem iznosu od onog koji je pokušao da zadrži.
"Naravno, ako država vrati sve dugove može da ponovo uđe u evrozonu", zaključio je Hermans, dodajući na kraju pisma da voli životinje i da ima pet drugova sa kojima se igra ceo dan.
Dok neki stručnjaci upozoravaju da bi izlazak zemlje iz evrozone destabilizovao ostatak Evrope i gurnuo region u dublju recesiju, drugi smatraju da su problemi postali toliko veliki da bi uređen povratak na staru valutu u nekim državama bio najbolje rešenje.
U finale za prvu nagradu Wolfson, koja će biti objavljena 5. jula, ušli su Robert Botl, Ketrin Dobs, Jens Nordvig, Neil Rikord i Džonatan Teper.