Srpske toplane pred bankrotom
Toplane u Srbiji samo za mazut duguju milijardu dinara, a blokirani su računi više od 15 toplana, među kojima i "Beogradskim elektranama", piše "Politika". Da bi se dugovi pokrili moguće je i poskupljenje grejanja od oko šest odsto.
Zbog velikih dugova za mazut i gas blokirani su računi više od 15 toplana, potvrdio je "Politici" Milovan Lečić, predsednik Poslovnog udruženja "Toplane Srbije". On kaže da se u drugoj polovini januara mogu očekivati problemi u isporuci toplotne energije zbog nelikvidnosti toplana i njihove nemogućnosti da u predviđenom roku plaćaju tekuće obaveze dobavljačima.
Lečić najavljuje i da bi daljinsko grejanje moglo da poskupi oko šest odsto, ali kada će i da li će do korekcije doći, toplane se pojedinačno dogovaraju sa svojim lokalnim samoupravama. Kao razlog za poskupljenje grejanja, Lečić navodi povećanje cene goriva, ali i dugove toplana, koji trenutno samo za mazut iznose oko milijardu dinara.
Iako su toplane u nadležnosti lokalnih samouprava, zatražiće se i pomoć Ministarstva energetike, kaže on, napominjući da situaciju dodatno komplikuje i to što gotovo nijedna od 15 toplana kojima su računi blokirani nema mogućnost da sa jednog energenta pređe na drugi.
Ekonomski, najteže je stanje u Priboju, Trsteniku, Novom Pazaru, Zaječaru i Negotinu kojima nije pomogao ni reprogram duga. Zbog duga za gas isporučenog u protekloj grejnoj sezoni ”Srbijagas” je od Nove godine blokirao i račun JKP ”Beogradske elektrane”.
U elektranama navode da je dug nastao zbog velikog dispariteta cena energenata, prevashodno gasa i cene grejanja, kao i velikih potraživanja preduzeća od neredovnih platiša koja su veća od pet milijardi dinara.
Međutim, iako je račun preduzeća trenutno u blokadi, snabdevanje korisnika toplotnom energijom u Beogradu neće biti ugroženo, poručuju iz elektrana.
Šef vladine radne grupe za sigurno snabdevanje energentima Nikola Rajaković kaže da Ministarstvo energetike po zakonu ima obavezu da vodi računa o tehničkoj sigurnosti snabdevanja energentima, a da je na lokalnim samoupravama da rešavaju pitanje naplate potraživanja.
U NIS-u kažu da je ta kompanija pred početak grejne sezone potpisala ugovor sa toplanama prema kom im je isporučeno 148.000 tona mazuta. Na taj način je NIS izašao u susret potrošačima, bez obzira na neizmirene dugove iz prethodnog perioda, omogućivši im odloženi rok za plaćanje od 60 dana.