Za odbranu dinara čak milijardu evra
Ni velika trgovanja na našem deviznom tržištu tokom proteklih meseci nisu uspela da umire kurs. Bankari i ekonomisti se slažu da bi NBS trebalo češće da interveniše.
Dinar se nekako održava na veštačkim plućima - uz pomoć svakodnevnih intervencija Narodne banke Srbije - tako da se devizni kurs zaustavio proteklih dana na samo desetak para ispod 111 dinara za jedan evro. To je centralnu banku, za nedelju dana, koštalo 60 miliona evra. A od početka godine morala je da proda nešto više od 300 miliona evra da bi sprečila veliki pad dinara.
I bankari i ekonomisti smatraju, međutim, da je to malo i da NBS nije na vreme krenula da suzbija rast evra. Iz NBS uzvraćaju da ne žele da troše devizne rezerve za "punjenje džepova špekulanata". Od početka godine povećana je tražnja deviza, dok su dinari pali u drugi plan. Otuda, prema procenama ekonomista, u ovoj godini naša centralna banka bi mogla da utroši i do milijardu evra iz deviznih rezervi za odbranu domaće valute. To, naravno, ne znači da će se kurs evra vratiti na vrednost s kraja prošle godine, već samo da će se sprečavati oscilacije koje bi mogle da ugroze planirani nivo inflacije.
Kada se, inače, uporedi promet na međubankarskom deviznom tržišu u decembru i februaru, nema mnogo razlike, ali je devizni kurs, to jest vrednost evra, porastao za osam dinara. Tako je, na primer, 13. decembra promet bio 210,3 miliona evra, a srednji kurs je iznosio 102,97 dinara. Trgovina je 8. februara dostigla maksimum za taj mesec i iznosila je 182 miliona evra, ali je evropska moneta vredela 107,34 dinara. Dve nedelje kasnije, pri prometu od 135 miliona evra, vrednost joj je otišla na čak 109,14 dinara.
Trgovina devizama je 7. decembra bila 35,6 miliona evra, a kurs 103,24 dinara. Promet je 2. marta iznosio 34,5 miliona evra, dok je kurs dostigao 110,82 dinara.
Pravilo je da pri malom prometu na međubankarskom deviznom tržištu kurs može lakše da sklizne - kaže Goran Nikolić, ekonomista. - Tada malo veća potražnja može da obori dinar, a smirivanje je moguće samo uz intervencije NBS. Međutim, evro je rastao tokom januara i februara i pri većim prometima.
- Na kurs najviše uticaja imaju očekivanja da neće biti dovoljno deviza i tada firme intenzivnije kupuju stranu valutu - kaže Nikolić. - Zasad nema najava nekih velikih priliva deviza od investicija i privatizacija, a manje je interesovanje za naše državne obveznice u dinarima. Ipak, u narednom periodu, do maja, naša valuta bi trebalo da se stabilizuje između 110 i 111 dinara. Na to će najviše uticati intervencije NBS.