Zašto srpska privreda nema para?
Direktor Agencije za privredne registre Zvonko Obradović izjavio je da je od 2010. godine, po Zakonu o automatskom stečaju, oko 15.000 firmi izbrisano iz registra zato što su bile u blokadi duže od tri godine.
"Prošle godine registrovano je oko 8.500 novih preduzeća, dok se ranijih godina taj broj kretao oko 10.000", kazao je on i dodao da je sličan trend i kod preduzetnika "gde se za poslednje dve godine više obriše iz registra nego što se osnuje i to za 10 odsto".
Državna sekretarka za regionalni razvoj Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja Dragijana Radonjić Petrović kazala je da je nelikvidnost trenutno najveći problem srpske privrede, a ne samo malih i srednjih preduzeća.
Dodala je da se u razgovoru sa privrednicima došlo do zaključka da su problemi i nedovoljna informisanost budućih preduzetnika i nepoverenje u državne institucije.
"Što se tiče nepoverenja mogu da kažem da će svi koji konkurišu a ispunjavaju uslove konkursa dobiti sredstva, bilo da je reč o podsticajnim bespovratnim sredstvima ili kreditima", kazala je ona.
Radonjić Petrović je rekla da sektor malih i srednjih prreduzeća čini 99,8 odsto srpske privrede i da je dve trećine ukupnog broja zaposlenih u tom sektoru u kome se realizuje dve trećine prometa, kao i 45 odsto izvoza.
Prema rečima direktora Nacionalne službe za zapošljavanje Dejana Jovanovića, ove godine je za aktivne mere zapošljavanja izdvojeno 3,4 milijarde dinara. On očekuje da će tim putem oko 30.000 ljudi u Srbiji biti zaposleno.