Evropska investiciona banka steže kaiš
Evropska investiciona banka planira da smanji obim pozajmica da bi zadržala najviši kreditni rejting.
EIB je institucija EU za dugoročno finansiranje koja znatan deo portfolija ima u zemljama partnerima EU, uključujući Srbiju, javio je portal Euraktiv Srbija.
"Moramo da smanjimo obim pozajmica da bismo očuvali finansijsku solidnost banke", objasnio je Hojer, koji je na mestu predsednika EIB zamenio Belgijanca Filipa Mejstada.
Evropska investiciona banka je prošle godine potpisala pozajmice u 70 zemalja, u ukupnom iznosu od 61 milijardu evra. |
Hojer je to najavio na predstavljanju godišnjih rezultata EIB, prema kojima je prošle godine zabeležena neto dobit od 2,3 milijarde evra, u poređenju sa 2,1 milijardu u 2010.
Hojer je odbacio mogućnost da EIB finansira dokapitalizaciju evropskih banaka da bi se omogućilo da prevaziđu dužničku krizu.
Tokom prošle godine EIB je potpisala projekte u iznosu od 61 milijarde evra, od čega je 54 milijarde evra za projekte u EU, a sedam milijardi van EU, pre svega u zemljama koje su u procesu pristupanja i u južnim i istočnim susedima.
Među ovim pozajmicama, 13 milijardi je namenjeno za finansiranje više od 12.000 malih i srednjih preduzeća. Više od trećine ukupnog obima pozajmica (18 milijardi evra) izdvojeno je za sprečavanje klimatskih promena, istakla je Evropska investiciona banka. |
On je rekao da je ta "ideja izneta" ali da su je akcionari, odnosno 27 zemalja članica EU, "nedvosmisleno odbacili", jer to nije uloga EIB, kao ni da učestvuje u spasavanju zemalja članica koje zapadnu u krizu.
EIB je, kako je naveo, uprkos teškoj situaciji u Grčkoj, u toj zemlji prošle godine odobrila projekte u iznosu od dve milijarde evra.
On je ocenio da je to "senzacionalni obim" i dodao da se nada da će ove godine biti dostignut sličan iznos.
Evropska investiciona banka namerava da zadrži najbolju ocenu kod rejting agencija, odnosno trostruko A. Kako je naveo, to planira da postigne opreznošću.