Ovo su nove svetske sile
Zemlje ubrzanog razvoja imaju sve važniju ulogu u svetskoj ekonomiji. One postaju motor globalnog razvoja, a to se vidi i u Davosu - na Svetskom ekonomskom forumu gde nastupaju vrlo samosvesno.
Na fasadi hotela Belvedere usred švajcarskog gradića Davosa visi veliki plakat. Na njemu piše samo jedna reč: "Brazil". Najveća ekonomska sila Latinske Amerike se na ovaj način samouvereno pokazuje političkoj i poreduzetničkoj eliti i vrhunskim ekonomskim stručnjacima okupljenim i ove godine na Svetskom ekonomskom forumu.
U hotelu Belvedere tokom trajanja Foruma odsedaju predsednici država i vlada ili moćni menadžeri, a plakat koji je postavio Brazil pokazuje da ovoj zemlji skromnost nije najupadljivija vrlina.
Ali i Meksikanci su prihvatili parolu "think big". Nedaleko od kongresnog centra oni su postavili dva paviljona u kojima dele informacije o vrlo pozitivnim i obećavajućim ekonomskim parametrima njihove zemlje. Doputovao je i meksički predsednik Felipe Kalderon u pratnji brojnih ministara. Na zajedničkoj konferenciji za novinare Šarl Gosn, šef automobilskog koncerna Reno, najavio je milijardsku investiciju u toj zemlji i otvaranje 20.000 novih radnih mesta u narednih nekoliko godina.
U Davosu, na Svetskom ekonomskom forumu, gde se raspravlja o globalnoj ekonomiji i trendovima, zemlje ubrzanog ekonomskog razvoja nastupaju vrlo samouvereno, ali to i ne treba nikoga da začudi: one su postale veliki globalni igrači.
Samo ove godine one očekuju ekonomski rast od oko šest odsto. Za zemlje evrozone ti isti stručnjaci ne predviđaju nikakav rast.
Indonezijski ministar trgovine Gita Virjavan je kratko pre odlaska u Davos bio u Frankfurtu gde je učestvovao na jednoj investitorskoj konferenciji. Interes za ulaganja u njegovu zemlju ga je iznenadio. Nemački preduzetnici su izuzetno zainteresovani za ulaganja u Indoneziji, budući da tu očekuju veliki rast.
"Mi imamo veliko tržište, naš kreditni rejting je upravo povišen - isplati se doći u Indoneziju", ponosno je istakao ministar Virjavan.
Simbol nove samouverenosti je i kineska ekonomska metropola Šangaj.
"Idite danas u kancelariju nekog kineskog preduzetnika u Šangaju i pogledajte njihove geografske karte. Na njima je Evropa samo mala mrlja na margini", kaže Jirgen Kluge, raniji saradnik konsultantske firme MekKinsi, a sada šef nemačkog koncerna Haniel.