Poreski obveznici dužni 3 milijarde evra
Poreski obveznici državi Srbiji duguju ukupno 317 milijardi dinara ili preko tri milijarde evra, što je čak više od vrednosti celog Telekoma.
U Poreskoj upravi, koja je pre nekoliko dana izašla sa spiskom od po 100 najvećih dužnika među fizičkim i pravnim licima i preduzetnicima kažu za Danas da bismo početkom aprila mogli da očekujemo nešto drugačiji, detaljniji spisak. Poreska uprava je, naime, zbog izmena i dopuna Zakona o poreskom postupku i administraciji obavezna da kvartalno ''izbacuje“ spisak najvećih dužnika.
U Poreskoj upravi objašnjavaju da su se praveći ovakav spisak rukovodili samo onim što imaju u papirima, držeći se najvećih i da je moguće da naredni spisak bude drugačije koncipiran. S obzirom na to da je među 100 najvećih dužnika svega 16 aktivnih preduzeća, a većina u stečaju ili restrukturiranju u PU kažu da nije nemoguće naplatiti potraživanja od svih njih i da nije nelogično što su na spisku.
''Ta preduzeća jesu u stečaju, ali postoji stečajna masa i iz toga će se namirivati svi poverioci, među njima i država Srbija“, kažu u PU za beogradski list.
Veliki broj obveznika svoj dug ''vuče“ iz davnih dana, a u PU objašnjavaju da zastarelost nastupa posle pet godina, a opšta posle 10 godina s tim što se prekida svaki put kada se donese neki novi akt. Poreska uprava, međutim, nije nadležna da sama briše dužnike zbog zastarelosti već oni sami moraju da podnesu zahtev za to.
Objavljeni spiskovi uzburkali su javnost.
Grad Beograd je demantovao da ima dug od 1,8 milijardi dinara, demantiji su stigli i iz nekih javnih preduzeća, ali i od pojedinaca. Neki od njih tvrde da nije trebalo da se nađu na spisku jer su u toku sudski postupci.
''Svima onima koji su na spisku greškom izvinićemo se, a svi oni koji imaju validnu dokumentaciju i mogu da dokažu da ne duguju toliko, treba da dođu u Poresku upravu“, kažu u ovoj instituciji.
U PU tvrde da su pre nego što je spisak objavljen poslali 150.000 opomena i obaveštenja da se sprema izmena zakona, kao i da je pre tri godine država donela odluku o otpisu kamate svima koji plate svoj dug u određenom roku.
''Država je donela odluku da svima koji uplate dug do 31.12. 2008. otpiše 100 odsto kamate, 75 odsto onima koji plate do kraja marta 2009., a onima koji to urade do kraja juna iste godine da se kamata umanji za 50 odsto. Na kraju se vrlo mali broj njih javio da uplati dug“.