Kinezi osvajaju svet vakcinama
Svet treba da se spremi za novi kineski proizvod - vakcine. Kineski proizvođači pripremaju se da u narednih nekoliko godina masovno počnu da izvoze vakcine i time smanje troškove imunizacije za siromašne u svetu i postanu nova konkurencija farmaceutskim gigantima sa Zapada.
Verovatno će potrajati dok neki delovi sveta ne postanu spremni da prihvate kineske proizvode kakve su vakcine, posebno imajući u vidu skandale sa hranom i lekovima u toj zemlji.
Ipak, kineski ulaz na farmaceutsko tržište označiće "promenu igre", smatra Nina Švalbe iz Udruženja GAVI, koje svake godine kupuje vakcine za 50 miliona dece u svetu.
"Sa entuzijazmom čekamo potencijalni ulazak kineskih proizvođača vakcina", kazala je ona.
Kinesko umeće pravljenja vakcina dospelo je u žižu svetske javnosti 2009, kada je jedna od njenih kompanija za samo 87 dana napravila prvu delotvornu vakcinu protiv svinjskog gripa, dok se taj novi virus širio svetom. U prošlosti, nove vakcine uvek su se pravile u SAD i Evropi.
Takođe, u martu ove godine Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je da je kineska agencija za bezbednost lekova ispunila međunarodne standarde u oblasti propisa o vakcinama. To je otvorilo vrata za kineske vakcine da konkurišu za odobrenje SZO posle čega ih mogu kupiti agencije UN i udruženja GAVI.
"Kina je velika sila za proizvodnju vakcina", sa više od 30 kompanija koje imaju godišnji kapacitet proizvodnje od blizu milijardu doza - najveći u svetu, navode u kineskoj Administraciji za hranu i lekove.
Ipak, mnogo je potrebno da bi se ulilo poverenje u kineske vakcine u inostranstvu, smatra Helen Jang iz kompanije Sinovak koja je napravila prvu vakcinu protiv svinjskog gripa.
Za Kinu će narednih nekoliko godina biti ključno, pošto će kompanije unaprediti postrojenja i procedure kako bi ih uskladile sa bezbednosnim i standardima kvaliteta - što je proces koji će biti skup i nimalo jednostavan. Potom će vakcine biti poslate zdravstvenoj agenciji UN na odobrenje, što bi moglo da traje nekoliko godina.