Nedovoljna upotreba alternativne energije u industriji
Srbija bi trebalo da poveća korišćenje obnovljivih izvora energije za 10 odsto, nakon potpune primene novog Zakona o energetici, izjavio je danas zamenik direktora Agencije za energetsku efikasnost Srbije Bojan Kovačić.
"Obnovljivi izvori energije u Srbiji čine 20 odsto svih raspoloživih energenata i očekujemo razradu uredbi o potencijalnim finansijskim sredstvima kojima će se subvencionisati električna energija iz tih izvora", rekao je Kovačić na konferenciji "Alternativna goriva u industriji", koja je održana u Paraćinu. Kako je dodao, predlog države je da se "subvencioniše i korišćenje energije za grejanje iz alternativnih izvora, čime bi se i kompanije obavezele da se racionalno odnose prema energiji i ne rasipaju je".
Guma kao otpadni materijal i alternativno gorivo u srpskoj industriji koristi se u količini od 10.000 do 15.000 tona godišnje, dok se istovremeno potroši 150.000 tona uglja.
"Evidentno je da su alternativna goriva u cementarama veoma važna i zato
očekujemo od srpske vlade da donese uredbu, u skladu sa zakonima Evropske unije, kojom će se dozvoliti korišćenje guma u cementarama u iznosu do 50 odsto", izjavio je generalni direktor kompanije Holcim Srbija Gustavo Navaro.
Podsetio je da je upotreba alternativnih goriva strogo definisana srpskim zakonima, tako da cementare koriste automobilske gume u iznosu od 12 odsto od ukupne količine energenata, dok je upotreba komunalnog otpada ograničena na 18 odsto.
"Cementara u Popovcu koristi gume kao alternativno gorivo već pet goriva, a koristimo i čvrsta obnovljiva goriva kao što su plastika, tekstil, kora od drvet,a kao neopasni otpad koji nije pogodan za reciklažu", objasnio je Navaro.
U zemljama Evropske unije učešće alternativnih goriva zastupljeno je sa oko 15 odsto. U zemljama Beneluksa ta goriva zamenjuju više od 50 odsto fosilnih goriva.
Predsednica Upravnog odbora Centralno evropskog foruma za razvoj (CEDEF)
Jovanka Arsić Karišić rekla je da u Srbiji u ovom trenutku nema značajne upotrebe komunalnog otpada u industriji, iz koga bi moglo da se proizvodi čvrsto gorivo.
"Dok se u razvijenim zemljama kao što je Nemačka samo jedan odsto komunalnog otpada skladišti na deponijama, u Srbiji gotovo sav otpad završava na komunalnim i divljim deponijama", rekla je ona.
Na skupu je istaknuto da se upotrebom alternativnih goriva postiže ušteda prirodnih neobnovljivih resursa, smanjivanje ukupnih emisija CO2, kao i otvaranje novih "zelenih radnih mesta", što je značajno za lokalnu zajednicu.
Konferenciju "Alternativna goriva u industriji" organizovali su CEDEF pod pokriviteljstvom Ministarstva infrastrukture i energetike, a u saradnji sa Agencijom za energetsku efiksanost, opštinom Paraćin i kompanijom Holcim Srbija.