Kriza u Evropi utiče i na Srbiju
"Kriza u evrozoni direktno utiče i na Srbiju, pa stoga naša zemlja mora da donese odgovarajuće mere radi ublažavanja i prevazilaženja posledice te najjače ekonomske krize kroz koju prolazi EU od svog nastanka", izjavio je šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji Lu Brefor.
Neophodno je, pre svega, povećati nivo produktivnosti, jer je gotovo desetogodišnji pad zabeležen u toj oblasti jedan od osnovnih uzroka nastanka krize u čitavoj EU, rekao je Brefor, preporučivši i jače privlačenje stranih direktnih investicija kao uslova bržeg razvoja, iako će to u ovim uslovima ići malo teže.
Govoreći o uticaju finansijskog sektora na stanje ekonomije u ovoj situaciji, on je istakao da je u Srbiji i zemljama u okruženju faktor rizika nešto veći jer najveći deo finansiranja "pokrivaju" banke čija su sedišta u Italiji i Grčkoj, zemljama u kojima je kriza dostigla najveće razmere.
Šef beogradske Kancelarije Svetske banke je napomenuo i to da su za postizanje fiskalne stabilnosti neophodne dugoročne mere, a odluka Vlade Srbije u tom pogledu, kako je rekao, zavisiće od dešavanja u Evropi.
"Ovo nije prvi put da je kriza zahvatila EU ali su njene članice uvek pronalazile odgovarajuće mere da prevaziđu njene posledice, pa se nadamo da će tako biti i ovog puta", rekao je Brefor, ocenjujući da su odluke lidera EU na samitu u Briselu prethodne noći "prvi korak u tom izlasku iz krize".
Odluka o višestrukom uvećanju specijalnog fonda za pomoć državama evrozone u teškoćama, dogovor o dokapitalizovanju banaka radi efikasnijeg odupiranja dužničkoj krizi i druge "će, nadamo se, otvoriti put i za druge mere i pokazalo se da su članice EU i dalje dobri partneri", zaključio je Brefor i dodao da će izlazak Grčke iz krize pomoći i evru da je prebrodi.