Srbija uvozi svinjetinu iz Hrvatske?
Hrvatska kompanija "Belje", koja posluje u okviru koncerna "Agrokor" tajkuna Ivice Todorića, najavila je da će uskoro početi sa izvozom većih količina svinjskog mesa u Srbiju.
Svinjetina iz susedstva na našem tržištu mogla bi da se nađe već za dve godine, odmah nakon što "Belje" izgradi novu klanicu u Baranji.
Predsednik uprave "Belja" Goran Pajnić rekao je za Press da je ovoj kompaniji veoma interesantno srpsko tržište.
- Planiramo izgradnju klanice koja će imati kapacitet od 600.000 svinja i veći deo proizvodnje planiran je da ide u Srbiju. Vaše tržište nam je interesantno kako zbog blizine, tako i zbog toga što se u Srbiji konzumiraju velike količine svinjetine. Vi jednostavno nemate dovoljnu proizvodnju, pa uvozite svinjetinu isto kao i mi - primetio je Pajnić.
Stočarstvo u krizi
"Imamo bolje svinje od Hrvata"Saradnik Centra za naučno-istraživački rad u Privrednoj komori Srbije Vojislav Stanković kaže za "Pres" da ga je uznemirila vest o tome da će Hrvati Srbiji prodavati svinjsko meso. - Mi imamo veće i kvalitetnije resurse za razvoj stočarske proizvodnje u odnosu na Hrvatsku. Imamo i bolji genetski potencijal životinja od njih. Prema tome, kreatori agrarne politike trebalo bi da se presaberu i pređu sa reči na dela - upozorava Stanković. Prema njegovima rečima, svinjetinu trenutno uvozimo iz Nemačke, Austrije, Italije i Makedonije, a ovo ne bi bio ni prvi put da uvozimo od Hrvata. - Prošle godine smo uvezli oko 2.500 tona svinjskog mesa, a za sedam meseci oko 1.000 tona. Doduše, od Hrvata smo samo sporadično uvozili. S druge strane, mi smo 80-ih izvozili kuvanu šunku u limenkama, po čemu smo bili poznati kao tradicionalni snabdevači inostranih tržišta - podseća Stanković. |
On je otkrio da je ova kompanija već pokušavala da izvozi svinje u našu zemlju, kada je bilo problema sa nestašicom, ali da veterinarske službe obe zemlje nisu donele pravni okvir da se to omogući.
- Mi sarađujemo sa firmama iz Srbije, posebno iz domena stočarske proizvodnje, a vlada interesovanje i za uzajamnu razmenu znanja iz ove oblasti - tvrdi Pajnić, i podseća da je "Agrokor" pre godinu i po dana otvorio farmu junadi pored Novog Sada kapaciteta 1.400 komada.
Stočarstvo u Srbiji danas je u velikoj krizi, i pored izrazito povoljnih prirodnih uslova. Broj stoke je u poslednjoj deceniji opadao po godišnjoj stopi od dva do tri odsto, pa je proizvodnja mesa sa 600.000 tona, koliko je iznosila 90-ih godina, pala na 472.000 tone, koliko iznosi danas.
Stručnjak za poljoprivredu Branislav Gulan kaže da su Hrvati to primetili i na osnovu tih podataka rešili da nam prodaju svinjsko meso.
- S jedne strane, to je za mene normalno, jer je u Srbiji katastrofalno stanje sa svinjama. Sa druge, to je bruka za našu zemlju. Srbija je, primera radi, 1990. godine imala 900.038 krmača za priplod. Sad imamo samo 200.000. U tovu imamo samo negde od 2,5 do 3,5 miliona svinja, a mogli bismo da imamo 14 miliona tovljenika. Za to je potrebno da zažive projekti koji su urađeni i zasnovani na tezi da poljoprivreda bude strateška privredna grana zemlje - kaže Gulan.