Zdrava hrana bez metil-bromida
Srbi su moj narod, moja braća, moja kultura, moje zlo i dobro, negde od 1946, kada sam došao kao 10-godišnjak, pa do danas. Bolestan sam od te nostalgije, Srbi su me stvorili ovakvog kakav jesam. Biznis je biznis, ali zbog te ljubavi i duga prema Srbiji nisam otišao sa biznisom na drugo mesto, i ne možete me se rešiti". Dva partnera, jedan iz Australije i jedan iz Srbije, odvažili su se da osnuju zajedničku proizvodnu kompaniju, čije bi sedište bilo u Beogradu.
Svoj kapital, tehnologiju i proizvodni program, koji je već nekoliko decenija prepoznatljiv brend na tržištima Evrope, Latinske Amerike, Afrike, Australije i Novog Zelanda, ulaže uspešni poslovni čovek Toni Zajc, 74-godišnji vlasnik i osnivač kompanije "A.C.A. Engineering and Manufacturing" iz Melburna.
S druge strane je Mašinski fakultet Univerziteta u Beogradu, relevantna stručna i naučna institucija, koja će svojim znanjem i autoritetom doprineti novom tehnološkom prodoru Zajcovih proizvoda, ovog puta proizvedenih u Srbiji.
Prof. dr Žarko Spasić ističe da će ovakva vrsta donacije našeg čoveka sa petog kontinenta osetno doprineti unapređenju nastave i obrazovnog procesa budućih mašinskih inženjera.
Treći put među Srbima
- Proizvodimo parne kotlove, generatore i ostale uređaje koji se posebno koriste u hortikulturi i agrokulturi. Naši uređaji su poznati u svetu, posle Holandije smo najpoznatiji.
Iz toga izdvajamo ono što se tiče proizvodnje zdrave hrane, na šta i Srbija i svet, uveren sam, gleda u budućnosti - objašnjava Zajc kako je od bavljenja hortikulturom i proizvodnje rasadnog materijala krenuo u nove tehnologije i tako od osnivanja 1968. godine - zajedno sa svojom suprugom, koja, kako kaže, "drži kasu", i četiri kćerke od kojih je najmlađa i najprisutnija u biznisu - uspešno gradi poverenje kod kupaca.
Toni Zajc je već dva puta pokušavao da razvije biznis u Srbiji, pa je ovo njegovo treće biznis pojavljivanje među Srbima, što podrazumeva da je na sopstvenoj koži iskusio sve blagodeti otadžbinskog odnosa prema uspešnima i bogatima iz dijaspore.
- Nisam veliki optimista, ali ako u biznisu ima pravog razumevanja, onda verujem da je to prvi korak ka uspehu. U početku možemo u Srbiji da proizvodimo komponente koje se sada rade u Australiji i da eventualno počnemo sa sklapanjem uređaja.
Jasno mi je kolika je kupovna moć srpskog kupca, ali svakako postoji interes, pa se treba organizovati što pre, jer sam siguran da ne samo Evropa, već ceo svet čeka na naše proizvode - ističe naš sagovornik, uz napomenu da tamo gde postoji obostrani interes nije potrebna bolja garancija uspešnosti.
Reči profesora Spasića, koji je u ovom poslu ispred Mašinskog fakulteta zadužen za saradnju sa Tonijem Zajcom, potvrđuju da je odmah prepoznat njihov interes.
- Nova saradnja i nova firma treba da doprinesu podizanju kvaliteta nastave tako što će u industriji stvoriti uslove da se ovi proizvodi visokih tehnologija proizvode i distribuiraju u Evropi, a studenti bi imali tamo profesionalne treninge.
To bi nas uvrstilo među važne zemlje unutar EU i promovisalo kao posrednika za distribuciju tih uređaja po svetu u zainteresovane zemlje, EU, Rusiju, Kinu, Brazil... - veli profesor Spasić. - Gospodin Toni i ja složili smo se da savremena kompanija posluje mora da posluje pre svega na osnovu dobiti, a iz toga proizilaze ostali benefiti kao što su znanje, kompetencije i veštine koje će studenti sticati u obrazovanju.
Srpska sumnja u napredak
Profesor Žarko Spasić sa Mašinskog fakulteta u Beogradu zadužen je zajedno sa Tonijem Zajcom da uradi dva osnovna dokumenta, studiju izvodljivosti i biznis plan za buduću takozvanu start-ap firmu, koja će uživati beneficije osnivača u pokrivanju troškova i obezbeđivanju prostora, dok ne stane na noge i počne višestruko da vraća. Iako je optimista, profesor ne krije svoj opravdani strah:
|
Iskorišćavanje emigranata
Zajc se zalaže za izbacivanje hemijskih proizvoda u gajenju hrane:
- Naši uređaji su koncipirani na bazi čiste pare, odnosno čiste vode bez i trunke korišćenja hemikalija. Metil-bromid je jedan od toksičnih hemijskih proizvoda, a na nesreću za sterilizaciju zemljišta pre sejanja ili sađenja useva ništa drugo se ne koristi nego metil bromid. Ili to ili naši uređaji - veli naš sagovornik.
- Ako koristite hemijske materije da uništite korov u vinogradu, kako ćete dobiti zdrav proizvod? Taj otrov je kišama ušao u biljku, grožđe, pa i vino, već je zagađeno. Suština naše tehnologije je da čista voda pod visokim temperaturama uništava korov. Šta može da bude čistije od pare? Na taj način uništen korov ne samo da više ne raste, nego i đubri zemljište.
Sterilizacija zemlje
Osim već primenjivanih uređaja, Toni Zajc će, zajedno sa stručnjacima sa beogradskog Mašinskog fakulteta pokušati da zaokruži i neke svoje inovacije, na kojima radi nekoliko godina.
- Primetio sam da više nisam aktivan kao ranije, zato i tražim pomoć i tehničku saradnju, pa je za mene saradnja sa Mašinskim fakultetom prava stvar. |
Jednom rečju, porukom Srbima "ja sam vaš i nećete me se lako rešiti" Toni Zajc svojim najnovijim poslovnim projektom u Beogradu bije svoju bitku za emigrantsko dostojanstvo i samopoštovanje:
- Nas emigrante iskorišćavaju u mnogo čemu, setimo se samo Tesle, ne poredim se sa njim, ali sam i ja iskorišćen. Zato sam uvek želeo da budem sa Srbima, da moja proizvodnja bude u Srbiji, a da moj proizvod krene na evropsko tržište baš iz Srbije, pa da onda Nemac ili Englez prevale preko jezika kako "ovo Srbija proizvodi".
Od usta do usta
Dok nije eksplodirao internet i komuniciranje mejlom, kupci Zajcovih uređaja saznavali su o njemu po sistemu od usta do usta, a svoj pošten odnos prema poslu izrazio je i svojom privatnom statistikom. Tokom 43 godine rada samo u dva slučaja nije uspeo da izađe u susret zahtevima kupaca, jedan je bio nezadovoljan u svakoj varijanti, dok je drugi tražio nemoguće. I njegovo iskustvo kad je reč o saradnji sa fakultetima pozitivno je, imajući u vidu praksu iz Australije.
|