Vojna industrija tužna zbog kraja rata u Avganistanu
Na Međunarodnoj izložbi odbrambene i bezbednosne opreme koja počinje danas u Londonu, a koja predstavlja najveći sajam oružja na svetu, okupiće se 1.200 proizvođača i predstaviti raznovrsnu ponudu, počev od najnovijeg modela bespilotne letelice do kamuflažne boje za telo.
Međutim, učesnici znaju da se suočavaju sa dvostrukim, zajedničkim neprijateljem: kresanjem vojnih budžeta i smanjivanjem obima vojnih operacija u Avganistanu.
"Industrija se priprema za loše vesti", kaže Endre Lunde, savetnik za odbranu u konsultantskoj kući "Džejns". "Ona već oseća posledice finansijske krize, i uskoro će je osećati još više, a sve to pre čitavog sumovrata koji će je zbilja pogoditi u vezi sa okončanjem operacija u Avganistanu".
Očekuje se da će sajam u Londonu privući više od 20.000 posetilaca - od vojnih stručnjaka do kupaca iz celog sveta, i oni će moći da vide nove proizvode poput "nevidljivog ogrtača" za tenkove i gas maski sa "kamelbakovim" sistemom upijanja.
Kompanije koje nemaju velike poslove sa avionima ili brodovima, ili sa produktima koji imaju odložen period realizacije, moraće da se pomuče kako bi dobili dugoročne poslove ili neki od retkih preostalih poslova i vezi sa Avganistanom.
Prema Lundeovim rečima, poslednjih 10 godina bilo je, zahvaljujući hitnosti porudžbina za Irak i Avganistan, izuzetak od pravila da se vojna oprema razvija i proizvodi po 15 ili 20 godina.
"Mnogim ljudima sada konačno postaje jasno da se ova mala zlatna groznica primiče kraju", rekao je Lunde.
To znači da će novac morati da se zaradi na drugom mestu, što naročito važi za proizvođače oklopnih vozila koja su kupovana u velikim količinama za potrebe borbi u Avganistanu.
Proizvođači oružja zato traže nove načine da osveže industriju, pa neki menjaju namenu proizvodima koji su smišljeni za avganistanski rat dok se drugi okreću novim bezbednosnim pitanjama - ratovanju u sajberprostoru i zaštiti bezbednosti informacija.